Semín: Blíží se svatořečení Martina Luthera? (audio)

luther-satan2

Přinášíme záznam přednášky Michala Semína pro Lipový kříž „Blíží se svatořečení Martina Luthera?“, která se konala 6. prosince 2016 v Praze.

Zvukový záznam si lze poslechnout v přehrávači přímo na našich stránkách nebo si jej stáhnout do svého počítače.

 

Nahrávku si můžete také stáhnou na adrese: http://www.tedeum.cz/audio/semin-luther.mp3

12 Komentářů k "Semín: Blíží se svatořečení Martina Luthera? (audio)"

 1. Pavel Pelák | 8.1.2017 z 20:43 |

  Dovoluji si tedy napsat komentář jako první:- ). Především velmi děkuji za opravdu zajímavou přednášku panu Michalu Semínovi a také za její zprostředkování na tomto serveru.

  K obsahu přednášky bych si snad dovolil tři poznámky:

  1) samotnou skutečnost,že se papež zúčastnil setkání ve Švédsku bych mu osobně nevytýkal, jiná věc z teologického hlediska samozřejmě je, jaké názory v této souvislosti prezentoval.
  2) velmi zajímavé přirovnání v souvislosti s učením Martina Luthera a jeho vztahu k Bohu je o sněhu, který bílou barvou “ přikryje“ každé, tedy i vysloveně špatné jednání člověka. To samozřemě může vést k subjektivní „legitimazaci“ takového jednání se všemi z toho vyplývajícími možnými důsledky. Je otázka, zda v tomto směru nemá tato myšlenková konstrukce styčné body s islámem: i v něm jsme svědky vysvětlení, že“Alláh to tak chtěl“.
  3) Pouze pro zajímavost dodávám, že Martin Luther v závěru svého života údajně napsal Zwinglimu tato slova: “ Často mě to děsí, když mi mé svědomí vyčítá, že jsem rozvrátil dřívější stav církve, která tak klidně a pokojně existovala pod papežstvím“.

  Přeji hezký večer.

 2. Ondřej Karták | 8.1.2017 z 21:48 |

  Nejen protestanti, ale ani současní katolíci často nevědí, co všechno Luther hlásal. Doporučuji nikoliv četbu jeho výlevů, ale Bulu, která odsouzuje jeho hereze. Je to v Denzingerovi. Je to skutečná zvrácenost myšlení, kterou tento heretik nakazil a zničil Evropu, a jehož plody sklízíme dodnes.

  To, že měl Luther výčitky svědomí je dostatečně známo, z toho však neplyne, že měl také nadpřirozenou lítost nad tím co způsobil.

 3. david | 9.1.2017 z 10:30 |

  Nadpřirozenou lítost asi neměl, když spáchal sebevraždu.

 4. Biskup Athanasius Schneider napsal, že my máme jasné stanovisko neomylného Magisteria k Lutherově nauce: Tridentský koncil. Ten rozebral bludy wittenberského apostaty ještě precizněji než bula Lva X.

 5. Pavel Pelák | 9.1.2017 z 19:15 |

  ..opravuji…legitimizaci…

 6. LaFemme | 10.1.2017 z 14:23 |

  Pán Karták, mohli by ste sem, prosím, dať link, kde by som našla bulu Exsurge Domine Leva X. proti heréze Martina Lutera? Ďakujem.

 7. Ondřej Karták | 10.1.2017 z 18:38 |

  … ještě bych k odsouzené větě 33 čistě soukromě poznalenal, že ji nerozumím tak, že by každý heretik měl být upálen, ale v případě Luthera považuji za drastické selhání světské moci to, že se tak nestalo.

 8. david | 10.1.2017 z 22:26 |

  To si možná uvědomil i Karel V., když válčil s Augsburgskou ligou, ale už bylo pozdě. Naopak Francie toto hnutí podporovala, stejně jako o století později podporovala Švédy, protože to znamenalo oslabení Německa.

 9. ad David:
  Luther přece sebevraždu nepáchal.

 10. david | 11.1.2017 z 15:37 |

  Uškrtil se na prostěradle. Jestli najdu zdroj, tak jej uvedu. Pokud máte čas zkuste hledat na libtinostri.catholica.cz

 11. Ad ivka a david: Myslím, že ta Lutherova sebevražda není na 100 % jistá. Někteří se o ní zmiňují, přičemž se odvolávají snad na údajné svědectví přivolaného lékaře nebo nějakého Kudtfelda (resp. Kuntzella), což prý měl být Lutherův sluha. Uvádí to např. františkán Heinrich Sedulius: http://bajarlibros.co/libro/f.-heinrici-seduli-ex-ordine-minorum-praescriptiones-adversus-haereses/bwjIJTfTtzjt2o2G/

  Občas o tom spekulují i různí psychologové-historici, ti ale vidí psychické poruchy u všech věřících (zejména u světců), takže bych byl opatrný.

  Zdá se mi, že tvrzení o Lutherově sebevraždě vychází jenom z jednoho zdroje, a to k takovým závěrům podle mě nestačí.

  Martin R. Čejka

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*