Potratový převrat v Chile

Podle rozhodnutí chilského ústavního soudu neodporuje potratový zákon přijatý parlamentem ústavě. Nový zákon povoluje usmrcení plodu v případě početí následkem znásilnění, ohrožení života ženy nebo poškození plodu, které podle mínění lékařů, znemožňuje jeho přežití. Ústavní soud přijal své rozhodnutí šesti hlasy proti čtyřem. Jak jsem už dříve informovali, chilská socialistická prezidentka Michelle Bacheletová dlouhodobě usilovala o prosazení potratů v zemi.

Je evidentní, že chilský ústavní soud překročil v této věci své pravomoci. Chilská ústava hovoří jasně, že „život před narozením je chráněn zákonem“, přičemž nepřipouští žádné výjimky. Případná změna v tomto přístupu by musela znamenat změnu ústavy, přičemž je zřejmé, že se nový zákon se zněním ústavy rozchází.

Navíc ústavní soud podle zpráv při svém rozhodování přihlížel k názorům 135 organizací a sdružení, což se opět rozchází z jeho smyslem. Úkolem ústavního soudu totiž není demokraticky vyjadřovat mínění společnosti, nýbrž dohlížet na ústavnost zákonodárství. Jsme zde svědky soudcokracie, jejíž vliv je stále citelnější v západních zemích.

Schválení zákona má prý snížit počet nezákonných potratů v Chile, kterých je prý podle odhadu až sedmdesát tisíc ročně. I kdyby tato čísla byla správná, tak zmíněný zákon k jejich snížení nikterak nepřispěje, jelikož drtivá většina z nich se netýká případů, o nichž se zmiňuje. Ve skutečnosti se jen jedná o otevření cesty potratovému průmyslu a další demoralizaci země. Dá se rovněž předpokládat, že zákonné výjimky budou pokrytecky zneužívány.

Rozzářená prezidentka Bacheletová označila prosazení potratového zákona za „vítězství žen, vítězství demokracie, vítězství Chile“ a dodala, že se jedná o „minimum toho, co Chile dluží svým ženám“.

Jak vidno, její pohled se rozchází s tradičním přístupem, jehož ideálem je zahrnovat ženy péčí a květinami. Levičáci dokážou nabídnout jen rozklad a zánik v podobě vraždění vlastních dětí.

Martin R. Čejka

9 Komentářů k "Potratový převrat v Chile"

 1. „tradičním přístupem, jehož ideálem je zahrnovat ženy péčí a květinami“

  Mnohdy ovšem ti „zahrnovači“ zapomněli vyndat ty květiny z květináčů!

 2. Ad Humila: Kdybyste četl dobře, tak píšu o ideálu. To, že někteří mají k onomu ideálu daleko a že se jím neřídí, je věc jiná. Vydáváte jen další svědectví tomu, že levičáci trpí chronickou poruchou vnímání.

  Martin R. Čejka

 3. Tomáš | 24.8.2017 z 15:56 |

  @Humila: Já nevím, jak to myslíte, ale jedna moje známá přijímá raději kytičky v květináčích než řezané, pak je s láskou opečovává a těší se z nich tak i několik let.

 4. Martin Hejn | 27.8.2017 z 22:21 |

  Pane Čejko, zajímalo by mě, jak jste dospěl k závěru, že „drtivá většina“ z odhadovaných sedmdesáti tisíc nelegálních potratů ročně se netýká případů znásilnění, ohrožení života ženy a nebo poškození plodu? Také nemohu než obdivovat vaše prorocké schopnosti, když už teď předpokládáte, že zákonné výjimky budou pokrytecky zneužívány. Nemluvě o tom, že v tak chudé zemi jako je Chile by „potratový průmysl“ byl neustále jen v červených číslech.. M. Hejn

 5. Ad Martin Hejn: Za prvé, vycházím ze všeobecných údajů, že třemi hlavními důvody pro potrat jsou: a) negativní dopad dítěte na společenský život (případně kariéru) matky; b) finanční nestabilita; c) problémy s partnerem. (Viz https://www.guttmacher.org/sites/default/files/pdfs/pubs/psrh/full/3711005.pdf ) Dovoluji si předpokládat, že ani v Chile tomu nebude příliš jinak.

  Za druhé, tvrdím, že výjimky budou zneužívány, a to nikoliv díky profetickým charismatům, nýbrž na základě praxe. Viz např. případ Německa.

  Za třetí, potratový průmysl je vždy v černých číslech. Ostatně, potraty v Chile budou hrazeny z pojištění.

  Martin R. Čejka

 6. Ad: Tomáš Já nevím, jak to myslíte, ale jedna moje známá přijímá raději kytičky v květináčích než řezané, pak je s láskou opečovává a těší se z nich tak i několik let…………

  https://www.prozeny.cz/clanek/ostuda-jak-hrom-za-tohle-by-se-nase-prababicky-my-nemusime-souhlasite-36109

 7. Ad Humila: Ano, to je pokrok, a proto Evropa vymírá. Děláte ze sebe milovníka vědy, ale klidně oslavujete jednání, které vede k zániku druhu. Darwin by z Vaší sentimentální pavědy neměl radost.

  Martin R. Čejka

 8. [Milý Humilo, urážíte katolíky na katolickém webu, a pak se rozčilujete, že Vaše příspěvky nezveřejňuji. Je zřejmé, že to s Vaší sociální inteligencí není příliš valné. Rozhodl jsem se tedy, že Vás zbavím duševní trýzně a dám Vám tzv. ban. Myslím, že už jsem Vám dříve radil, abyste využil krásného počasí k romantickým procházkám s něžným pohlavím nebo posezení s přáteli u piva. Věřte, že kromě světa internetových diskusí existuje nádherný, skutečný prostor, který je plný Božích tvorů a podivuhodností. – Martin R. Čejka]

 9. Ad pan Hejna, „jak jste dospěl k závěru, že „drtivá většina“ z odhadovaných sedmdesáti tisíc nelegálních potratů ročně se netýká případů znásilnění, ohrožení života ženy a nebo poškození plodu“.
  Část každého roku trávívám v Chile, a mohu říct, že kulturně je to země značně podobná Evropě, snad kromě jednoho rozdílu (a tím je podobná Británii) – děti spolu chodí otevřeně a „na vážno“ už od 13/14 let, válí se spolu i na trávnících uprostřed Santiaga, a to s vědomím rodičů, a je „normální“, že u sebe přes víkend přespávají… Jako „poslední pomoc“ současné komunistické vlády je samozřejmě potrat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*