Chorvatský trenér Zlatko Dalić: „Bez mše sv. by náš život neměl smysl!“

Chorvatsko postoupilo do finále mistrovství světa ve fotbale. To fotbaloví fanoušci dobře vědí a patrně to neuniklo ani těm, co se o fotbal nezajímají. Rozhodně by však ani jedněm neměly uniknout postoje trenéra Zlatka Daliće, který tým kolem fenomenálního Modriće tak skvělým způsobem připravil, potažmo jednoho z jeho svěřenců Matea Kovačiće. Oba se netají se svou vírou, což je dnes spíše výjimkou u veřejně známých osobností, přičemž nejde o formální záležitost.

„Za vše, čeho jsem ve svém životě dosáhl, ať už osobním, nebo profesním, vděčím jen a pouze Bohu,“ má jasno Dalić, jenž dále přiznává, že coby katolík vtěluje do svého života zásadu spolupráce člověka s Bohem.

Víru a vztah s Bohem vzal za svou osobní záležitost v době, kdy ministroval v rodně farnosti Livno v Bosně. Je pro něj samozřejmostí každodenní modlitba, nosí při sobě růženec, nikoliv ovšem jako talisman, ale aby se jej modlil: „Zápas či trénink začínám vždy odříkáním alespoň jednoho desátku,“ říká a dodává, že bez nedělní mše sv. a svatého přijímání si nedokáže svůj život představit. „Díky nedělní mši sv. stojím pevně na zemi, bez ní by můj život neměl žádný smysl. Při ní nejvíce vnímám, jak je Ježíš přítomen v životě naší rodiny.“

K víře se hlásí i jeden z jeho svěřenců – Mateo Kovačić, hráč madridského Realu. Když s rodinou utekli před válkou v bývalé Jugoslávii, zakotvili v Anglii, kde Mateo chodil do katolické školy. Začal ministrovat, u oltáře pak nějaký čas přisluhoval dokonce i v době, kdy se už fotbalem živil profesionálně. „Bez Boží pomoci nejsem s to udělat nic, před zápasy se modlím, abych nepropadl sebechvále,“ říká hráč, jenž je v madridských kostelích vídán i při mších během týdne.

Ne každý, kdo se hlásí ke Kristu, se k Němu hlásí i na veřejnosti, a to z různých důvodů. Proto je svědectví opravdu sympatického trenéra či hráče, který má neobyčejně velký potenciál, je určitě pěkné a povzbuzující. A pro nás fotbalové fanoušky obzvlášť. Hrvatska!

 

Podle pch24 připravil Libor Rösner.

9 Komentářů k "Chorvatský trenér Zlatko Dalić: „Bez mše sv. by náš život neměl smysl!“"

 1. Fr. Albert T.O.P. | 12.7.2018 z 16:26 |

  A nenavstevuje on snad Novus ordo?
  Aja, takový synkretism na „integristickych“ strankach…

 2. Tomas Chlubna | 12.7.2018 z 18:10 |

  Jen mala technicka. Chorvatsko jeste nevyhralo, jen postoupilo do finale. Nebo ma autor nejake “zarucenejsi” informace? 🙂

 3. Ad Tomas Chlubna: To není vina autora, ale moje, neboť jsem mu původní text opravil. Jelikož jsem od začátku fandil Chorvatsku a „francouzská“ reprezentace mi leze na nervy, tak jsem se dopustil profetické projekce. (Původně jsem počítal se zveřejněním textu po ukončení MS.) Snad se vyplní. Ale mockrát děkuji za upozornění, už jsem to upravil do původní podoby.

  MRČ

 4. Ad Fr. Albert T.O.P.: Netuším, co Dalić navštěvuje. Ale s tím, co říká o mši sv., by katolíci asi souhlasit měli. (Samozřejmě nevím jak Vy.) Míra viny v tomto případě závisí na na míře poznání, tj. nakolik si dotyčný uvědomuje nebezpečí NOM. To zná jenom Bůh a někteří internetoví diskutéři. Kdyby Dalić propagoval NOM, tak by se zde neobjevil, jelikož hovoří o významu mše obecně, nevidím v tom problém. Někdo to pochopí, jiný zase ne…

  MRČ

 5. David Hibsch | 12.7.2018 z 21:48 |

  Pěkný a povzbudivý příspěvek. Doufám že to tomu africko-arabskému týmu pod vlajkou revoluční Francie v neděli natřou. 🙂

 6. Libor Rösner | 13.7.2018 z 7:36 |

  Jak píše Hodie, doufám též ve výhru Chorvatů, moc jsem jim to přál už v 98., kdy měli ještě lepší partu kolem Jarniho, Prosinečkiho či Šukera, jenž každý gól oslavoval velkým křížem. A souhlas i s tím ostatním.
  Jinak třeba Giroud má na rameni vytetovaný úryvek z kteréhosi žalmu…

 7. Navštěvuje s velkou pravděpodobnosti Novus Ordo. Tradiční ritus je v Chorvatsku v plenkách.

 8. Libor Rösner | 19.7.2018 z 10:12 |

  Ad Renda – To není tak jisté, i když je to pravděpodobné; Kovačič žije v Madridu, Dalić jakožto trenér nároďáku cestuje často po Evropě, aby sledoval hráče v akci. A vzhledem k tomu, že liga se hraje o víkendech, tak bych řekl, že na mše chodí v místech působišť svých hráčů, tj. Madrid, Barcelona, Milán, Janov, Frankfurt…

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*