Dopomohl k vítězství kanadského propotratového politika místní episkopát?

Minulou středu Justin Trudeau – nejvíce propotratový politik v dějinách Kanady, syn „katolíka“, který legalizoval potraty, rozvody a homosexualismus, byl potvrzen jako 23. premiér Kanady. Ještě před třinácti lety se tenkrát mladý Trudeau účastnil Světového setkání mládeže v Torontu a prohlásil, že je katolíkem. Před rokem jako šéf liberální strany z ní vyloučil politiky, bránící život od početí až do přirozené smrti.

Portál LifeSiteNews poukazuje na fakt, že k této volbě by nedošlo, kdyby zde nebyla podpora některých hierarchů místního episkopátu, někdy skrytá, jindy otevřená.

28. září 2000 zemřel otec současného premiéra Pierre Trudeau. Montrealská arcidiecéze uspořádala pro tohoto člověka, který legalizoval r. 1969 v Kanadě potraty, „pohřeb století“, jak napsal The New York Times.

Kardinál Jean-Claude Turcotte koncelebroval mši za účasti tří tisícovek lidí, mezi nimiž byl i kubánský diktátor Fidel Castro. Liturgie proběhla s porušením církevních norem, jež zakazují proslovy během zádušní mše. Jedním z řečníků byl syn zesnulého Justin Trudeau. Nezvykle emocionální projev osmadvacetiletého politika vyvolal dohady ohledně jeho politické budoucnosti.

Deset měsíců po otcově pohřbu se stal Trudeau jedním z hlavních organizátorů a „tváří“ výboru připravujícího Světové dny mládeže. V následujících letech se Justin Trudeau účastnil velkého počtu katolických aktivit. Církev s ním často organizovala setkání ve školách. Ředitelům ani duchovním nevadilo, že budoucí premiér vyzýval mládež k přehlížení katolické morální nauky.

Není od věci připomenout slova a postoje Justinova otce. Starší syn Pierra Trudeaua Elliot tvrdil, že otec byl pro něho vzorem, protože žil nábožensky, i když ve své práci nedával najevo svůj vztah k víře. Každou neděli chodil na mši, pravidelně četl dětem z bible a údajně je vychovával „velmi, velmi nábožensky, katolicky“. Dodal ale, že zároveň jeho otec neměl problémy s legalizací rozvodů, dekriminalizací homosexuálního jednání a „uznáním jiných základních práv člověka“.

Pierre Trudeau byl velmi známým a kontroverzním kanadským politikem. Udělal rychlou kariéru a stanul v čele liberální strany podobně jako dnes jeho syn. Jedním z prvních rozhodnutí Pierra Trudeaua, jenž získal vzdělání na špičkových univerzitách v Kanadě, ve Francii a v USA a stal se r. 1967 ministrem spravedlnosti, byla dekriminalizace homosexuálního jednání. Na svém kontě má také legalizaci rozvodů a potratů. Sám se se svojí ženou r. 1984 rozvedl. Více než šestnáct let byl premiérem a změnil tvář Kanady k nepoznání. Byl rovněž vášnivým stoupencem multikulturalismu, který v praxi prosazoval.

Jeho syn Justin za setkání s mládeží obdržel jenom v r. 2013 přes 82 tisíc dolarů. Když katolíci r. 2012 bili na poplach a dožadovali se zrušení setkání s Justinem ve škole v Sudbury, místní biskup  Marie Jean-Louis Plouffe se postavil na jeho obranu. Hierarcha tvrdil, že prý „Trudeau je praktikujícím katolíkem, má církevní sňatek a vychovává dvě děti. Není v žádném případě odloučen od Církve“.

V květnu r. 2014 Justin jako vůdce liberální strany vyloučil z jejích řad osoby bránící život. Z 87 francouzsky i anglicky mluvících biskupů se ozvalo pouze šest a veřejně Trudeaua napomenulo.

Vyloučením ze strany osob bránících nenarozený život, vyslal podle názoru mnohých Trudeau signál, že katolíci jsou občany druhé kategorie.

Vůdce liberálů uznal za prioritu své strany rozšíření potratů, tzv. „práv“ gayů a jiných sexuálních menšin a legalizaci eutanázie. Přesto episkopát vydal voličům kladné doporučení ohledně liberálů. Duchovní v této zemi, kde se každoročně zabíjí sto tisíc počatých dětí, nevzpomenuli ani slůvkem o potratech a eutanázii. Soustředili se na tzv. práva imigrantů, minimální mzdu, snížení chudoby a další otázky, které liberální strana slíbila řešit.

Jak říká Jim Hughes, šéf organizace CLC, sdružující učitele katolických škol v Kanadě, Církev je odedávna stoupencem liberální strany. Je to jakási forma historické loajality, která zasahuje i hierarchii. Jeden z životopisců Pierra Trudeaua Paul Litt vzpomíná ve své knize setkání premiéra Trudeaua a politika Johna Turnera s představiteli episkopátu v r. 1969. Měli je prosit o názor v záležitosti omnibus bill. Jednalo se o zákon, který zaváděl rozsáhlé změny, pokud šlo o legalizaci homosexuálního jednání a potratů. Liberálové ujišťovali hierarchii, že změny jsou nezbytné, a získali od biskupa Alexandra Cartera zelenou. Potom věci pokračovaly bleskovým tempem.

 

Zdroj: pch24.pl
Přeložil R. Malý.

1 Komentář k "Dopomohl k vítězství kanadského propotratového politika místní episkopát?"

  1. david | 11.11.2015 z 16:01 |

    Co lze čekat od pokoncilních episkopátů? Opouštění jedné pozice za druhou…
    Revoluce pokračuje!

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*