Když vrazi křičí „chyťte zloděje!“

Když v červenci 2015 malá a do té doby neznámá organizace Center for Medical Progress (CMP) zveřejnila tajně pořízené videozáznamy, na nichž představitelé celosvětově nejvýznamnější potratářské organizace Planned Parenthood nabízejí k prodeji orgány potracených dětí, byla Amerika zděšená. Aby ne, když v nich např. ředitelka „lékařských služeb“ Planned Parenthood nad sklenkou vína a salátem nenuceně informuje, že za „vzorek“ účtuje 30 až 100 dolarů, že obzvláštní zájem je o játra, ale „v současnosti stoupá zájem o nepoškozená srdce“, přičemž organizace registruje i poptávku po plicích a dolních končetinách. Připustila, že pobočky Planned Parenthood, které provozují potratové kliniky, mají o obchody tohoto typu zájem, ale dávají si „velký pozor, aby se to nevnímalo jako ziskuchtivost“. Řekla, že na počátku dne mají „poradu“, při níž se zjistí, o jaké části těl potracených dětí mají „zákazníci“ zájem, a stanoví, jaký postup při potratu je třeba zvolit, aby příslušná část zůstala nedotčena. „Z tohoto důvodu to většina provozovatelů [potratových zařízení] v těchto případech dělá pod kontrolou ultrazvukem, aby věděli, kam přikládají kleště.“ Vysvětlila, že když potratář trhá dítě na kusy, rozhoduje se: „Tuhle část nesmím porušit. Půjdu níž, půjdu výše, nebo se pokusím, jestli by to šlo celé vytáhnout nepoškozené.“

Série videí tohoto typu spustila obrovský celonárodní skandál. Planned Parenthood je totiž –  kromě toho, že potrat samozřejmě není pro žadatelky zadarmo – navíc ještě financován z federálních zdrojů, tedy z peněz daňových poplatníků. Téměř devadesát tisíc lidí podepsalo petici žádající ukončení tohoto financování; stát Ohio veřejné peníze pro Planned Parenthood podstatně omezil zákonem i přes pohrůžku prezidenta Obamy, že opatření napadne u soudu; začátkem ledna podobný zákon schválil Kongres USA (a prezident ho okamžitě vetoval). Nejde však zdaleka jen o peníze: Popis použitých postupů v nahrávkách naznačuje, že zařízení Planned Parenthood v zájmu získávání nepoškozených orgánů používají zákonem zakázaný (a obzvlášť barbarský) „potrat částečným porodem“, nebo že by se dokonce mohlo jednat o orgány živě narozených dětí. Bylo tedy zahájeno vyšetřování, a i když Planned Parenthood přešla do protiútoku a např. dosáhla soudního zákazu zveřejnění dalších nahrávek, zdálo se, že případ se pro obhájce života vyvíjí nadějně.

Velká porota v Houstonu ve státě Texas, která věc projednávala, se však před několika dny rozhodla Planned Parenthood z ničeho neobžalovat… a místo toho obvinit aktivisty CMP Davida Daleidena a Sandru Merrittovou z falšování dokumentů a obchodování s lidskými orgány. Daleiden a Merrittová, aby mohli záznamy pořídit, se totiž vydávali za zájemce o koupi orgánů, a to pod falešnou identitou. Za oba „zločiny“ jim hrozí trest odnětí svobody od 2 do 20 let a pokuta až 10 tisíc dolarů. Velká porota se tedy rozhodla nežalovat exponenty organizace, která prokazatelně potraty v masivním měřítku provádí a na nahrávkách se k obchodu s částmi těl potracených dětí otevřeně hlásí, ale naopak obvinit „kupce“, ačkoli je zcela jasné, že oba aktivisté neziskové organizace zabývající se investigativní žurnalistikou v oblasti lékařské etiky skutečný nákup lidských orgánů nikdy neměli v úmyslu. Evidentní absurdita tohoto rozhodnutí vyvolala nevídanou vlnu solidarity: petici na jejich podporu na webové adrese https://www.lifesitenews.com/petitions/i-stand-with-david-daleiden za pouhé dva dny podepsalo přes osmdesát tisíc lidí.

Výrok velké poroty v médiích veřejně podpořila okresní státní zástupkyně Devon Andersonová, jejímž úkolem by mělo být hájení veřejného zájmu v trestním řízení. Jak se ukázalo, jedna z jejích blízkých podřízených je ve výboru Planned Parenthood, a byla tedy v tomto případě v evidentním střetu zájmů.

Advokát Davida Daleidena Peter Breen z neziskové právnické organizace Thomas More Society označil obvinění vznesená proti jeho klientovi za neopodstatněná, prohlásil, že David Daleiden pouze použil standardní postupy investigativní žurnalistiky, a vyjádřil přesvědčení, že případ nakonec vyhraje. Řekl portálu LifeSiteNews, že představa, že Daleiden a Merrittová v rámci svého třicetiměsíčního vyšetřování pro CMP chtěli kupovat lidské orgány, zatímco pobočky Planned Parenthood neměly v úmyslu je prodávat, staví veškerou logiku na hlavu. „Účelem Davidovy činnosti bylo vynést na světlo nezákonné a nechutné praktiky potratového průmyslu, a to se mu podařilo.“

Předáci Planned Parenthood jsou samozřejmě na koni. „Lidé, kteří jsou v pozadí tohoto podvodu, lhali a porušili zákon, aby mohli šířit zlovolné lži o Planned Parenthood a prosazovat svou extrémně protipotratovou politickou agendu,“ řekla Melaney Lintonová, ředitelka Planned Parenthood Gulf Coast. „Až se prach usadí a pravda vyjde najevo, bude naprosto jasné, že jediní lidé, kteří spáchali nějaký kriminální čin, jsou zločinci, kteří stojí za tímto podvodem, a jsme rádi, že jsou voláni k zodpovědnosti.“ Přísloví o zloději, který křičí „chyťte zloděje“, se v tomto případě opravdu nabízí.

Vyšetřování vedená proti Planned Parenthood na federální úrovni, včetně zvláštního výboru Kongresu, i na úrovni jednotlivých států tím nicméně zdaleka nekončí. Právníci z Thomas More Society očekávají, že i soudní proces proti Davidu Daleidenovi povede nakonec jen k dokonalejšímu objasnění obchodů s lidskými orgány, kterých se dopouští Planned Parenthood i další potratářské organizace.

Rozhodnutí velké poroty padlo těsně před zahájením primárek před letošními prezidentskými volbami. Zatímco Hilary Clintonová má plné ruce práce s vysvětlováním svého poněkud nestandardního zacházení s tajnými informacemi a veřejně uvažuje, že v případě svého zvolení jmenuje exprezidenta Obamu soudcem Nejvyššího soudu, plejáda republikánských uchazečů o nominaci Daleidena podpořila. Bývalý arkansaský guvernér Mike Huckabee napsal na Twitteru, že „Amerika se zbláznila, když vláda trestá ty, kdo mobilem odhalí zlo, a vychází vstříc těm, kdo ho skalpelem páchají“. Další potenciální kandidáti na prezidentský úřad nezůstali pozadu. Stojí však za zmínku, že mezi nimi chybí Donald Trump, který prozatím v průzkumech veřejného mínění vysoko vede. Noční můra amerického voliče, jemuž leží na srdci otázky ochrany života, by se tedy dala stručně shrnout do tří slov: Clintonová versus Trump.

Lucie Cekotová

2 Komentáře k "Když vrazi křičí „chyťte zloděje!“"

  1. hdfgrdtgdzzutb | 25.2.2016 z 15:28 |

    Nezakazujte prosím příspěvek jen pro jiný názor. Můžete mi to splnit?

  2. Bohužel nemohu, neboť i názor může být urážlivý. Například názor, že jste hlupák, bych rovněž nepovolil, byť by to byl „jen jiný názor“ od toho Vašeho. Vaše názory jistě najdou prostor a uplatnění na fóru mladých sociálních demokratů atp., kde se pravděpodobně setkají dokonce i s ovacemi.

    Děkuji za pochopení.

    Martin R. Čejka

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*