Nuncius Thomas Gullickson pod palbou

Švýcarské liberální katolické organizace se postavily proti arcibiskupovi Thomasi Gullicksonovi, který byl do této země loni jmenován nunciem.

V čele nesouhlasu stojí sdružení „Es reicht!“ („Už dost!“) vedené Markusem Arnoldem, děkanem katedry náboženského vzdělávání na Univerzitě v Luzernu. Ten napsal, že je třeba zabránit „Gullicksonovi, aby dlouhodobě otravoval ovzduší ve Švýcarsku. Už i tak máme dost problémů s náboženským fanatismem, nepotřebujeme nuncia, který chce fanatismus oživovat v katolické církvi“. K protestům se přidal i Švýcarský svaz katolických žen, který podpořila ministryně Doris Leuthardová.

Odpůrci Mons. Gullicksonovi, který se sám označuje za „ultramontanistu“, vyčítají, že zpochybňuje kroky papeže Františka, upřednostňuje tradiční liturgii, veřejně doporučuje známé protiliberální dílo z devatenáctého století „Liberalismus je hřích“ P. Félixe Sardà y Salvanyho a netají se svými sympatiemi ke Kněžskému bratrstvu sv. Pia X. (FSSPX), na jehož některé materiály se odvolává.

Známý bývalý benediktinský opat z Einsiedelnu Martin Werlen vyjádřil své zděšení nad tím, že „nuncius propaguje internetové stránky, které obviňuji Německou biskupskou konferenci z hereze a rád na svém blogu dává odkazy na ultrakonzervativní články“.

Další z představitelů „Es reicht!“, Erwin Koller, předseda Nadace Herberta Haaga pro svobodu v Církvi, prohlásil: „Druhý vatikánský koncil jasně odsoudil antiliberalismus papežů nesoucích jméno Pius a jednoznačně se postavil na stranu lidských práv. Pokud je Gullickson proti koncilu, pak by měl vstoupit do FSSPX, ale nemá právo zastávat tyto postoje ve jménu Církve nebo papeže.“

3 Komentáře k "Nuncius Thomas Gullickson pod palbou"

 1. František | 9.3.2016 z 8:11 |

  Už len je potrebný niekto, kto legálne a jasne označí tých, čo držia posty Katolíckej cirkvi za nekatolíkov, lebo oni sa katolíckmi iba nazývajú.
  Napr.: katolícky pápež

  Čo majú ešte „tzv.“ katolíci spoločné s jednou, svätou, katolíckou, apoštolskou Cirkvou?

 2. Libor Rösner | 9.3.2016 z 12:35 |

  Ad František – To, že ji ničí.

 3. Miloš | 10.3.2016 z 18:16 |

  Proč druhý vatikánský koncil odsoudil antiliberalismus papežů nesoucí jméno Pius? A co bl. Pius IX, viz předchozí příspěvek, ten by snad měl co říct dnešní době.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*