Dne 15. března zemřel po vleklé nemoci člen redakční rady Te Deum Michal Kretschmer

Dne 15. března zemřel po vleklé nemoci náš přítel a člen redakční rady Te Deum Michal Kretschmer. Pokoj jeho duši a čest jeho dílu!

Vlastně si ani nevzpomínám, kdy a kde jsem se s Michalem Kretschmerem poprvé setkal. Stal se tak přirozeně součástí mého světa, jako kdybych ho znal od vždy. Možná to bylo během posezení u piva po jedné z přednášek Lipového kříže, na něž jsme oba chodili. Určitě si tenkrát dal černé pivo, které měl rád, a snad jsme se už tehdy o něco začali přít.

S Michalem jsem se přel poměrně pravidelně a rád, ať už to bylo o situaci v Církvi, politice nebo kultuře. Patřil k těm lidem, kteří vás dokážou nejen „nadzdvihnout“, ale také přinutit k zamyšlení nad vlastními názory, případně je i opravit. V tom byl také mj. jeho přínos při tvorbě Te Deum, o které projevoval zájem navzdory stále se zhoršující zákeřné nemoci.

Snad nejoblíbenější jeho větou bylo: „Svatý Tomáš říká…“ A na svatého Tomáše Akvinského se dokázal odvolávat, ať už se hovor stočil na cokoliv, teologií počínaje, přes otázky rodiny, politiku, kulturu až po sport. Sv. Tomáš byl také základem, z něhož vycházel při psaní svých příspěvků a ve kterém našel Michalův mozek matematika vytoužený řád. O to se také toužil podělit se čtenáři.

Sv. Tomáš říká: „Předmětem vůle je cíl a dobro. Proto nutně jsou všechny lidské skutky pro cíl.“

A cíl Michalova života a psaní byl vznešený, nadpřirozený, byl jím sám věčný Bůh. Ať se tedy Pán Bůh smiluje nad jeho duší a dá mu milostivě spočinout ve své láskyplné náruči, kde již na člověka nedoléhají bolesti a starosti tohoto světa.

Martin R. Čejka

Pohřeb Michala Krestchmera se koná v úterý 22. března od 14:00 v kostele sv. Františka z Assisi ve Starém Kníně.

5 Komentářů k "Dne 15. března zemřel po vleklé nemoci člen redakční rady Te Deum Michal Kretschmer"

 1. Děkuji za zprávu, byť smutnou. Žel na pohřeb se nedostanu, nemúžete mi někdo poslat parte nebo alespoň adresu, nejlépe emailovou, kam lze poslat kondolenci? R.I.P. – zahrnuji jej do svých modliteb.

 2. Michal Semín | 17.3.2016 z 9:51 |

  Pošlete to, pane doktore, mně, já to v úterý Michalově rodině předám.

 3. Marcela Kretschmerová | 17.3.2016 z 13:26 |

  Ještě bych chtěla doplnit, že Michalovi jen několik dní před smrtí vyšla kniha Rozjímání o utrpení a smrti pána Ježíše, nakladatelství Matice cyrilometodějská.

 4. F. K. Ladislav | 20.3.2016 z 6:36 |

  R.I.P.

 5. Aleš Sedláček | 1.4.2016 z 20:21 |

  Kniha Rozjímání o utrpení a smrti pána Ježíše od pana Kretschmera nám přinesla nové pohledy na utrpení našeho Pána. Zakoupili jsme během Velikonočních svátků na Svatém Hostýně.
  O jeho skonu jsme se dověděli z článku pana Semína.
  S úctou k jeho dílu a s modlitbou za jeho duši se připojujeme ke kondolenci.

  Lenka a Aleš Sedláčkovi

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*