Dopis zkušeného ďábla

Drahý Tasemníku,

gratuluji! Myslel jsem si, že sis tentokrát ukousl trochu velké sousto, ale s potěšením přiznávám, že jsem se mýlil. S Františkem – který jako pacient není v mnoha směrech právě nejsnazší – děláš pozoruhodné pokroky. Pochopil jsi to naprosto správně: klíčem je spontánnost. Lidé si neustále pletou improvizaci s upřímností. Upoutávky z letadla. Mistrovský trik!

Chceš-li učení Nepřítele podkopat s absolutním úspěchem, radím ti z dlouholeté zkušenosti, abys svého pacienta povzbuzoval ve třech směrech:

Za prvé musí být považován za někoho, kdo se vší jasností a přísností potvrzuje učení Nepřítele: Ne potratu! Ne rozvodu! Ne homosexuálním manželstvím! Klíčové je, aby byl pokládán za člověka naprosto pravověrného (možná dokonce trochu staromódního).

Dále by měl soucitně přijímat s tím spojené obtíže a složitosti. Je tak těžké plnit tyto předpisy ve světě, který se tolik změnil! Jak můžeme vědět, jaké to je, dokud tu bolest sami neprožijeme? „Kdo je bez hříchu, ať první hodí kamenem.“ (Obzvlášť užitečný výrok Nepřítele, když se nám teď podařilo prakticky zlikvidovat pojem hříchu.)

Za třetí tvůj pacient musí apelovat na individuální svědomí. Lidé dnes (díky usilovné práci našich kolegů) uvažují téměř výhradně v kategoriích individuálních rozhodnutí (která mají všechna stejnou platnost). Jedna velikost nepadne každému! Klíčovými tématy by zde mělo být Milosrdenství a Tolerance, nikoli Pravda a Spravedlnost. Média to samozřejmě spolknou.

Dokážeš-li svého pacienta přimět, aby se držel tohoto jednoduchého modelu „za prvé – za druhé – za třetí“, původní učení, které bylo na počátku tak bez obalu potvrzeno, bude téměř nepostřehnutelně, ale velice účinně zmařeno. Tak dosáhneme svého.

Pacient zároveň získá všeobecnou popularitu (což je věc, kterou bychom měli vždy podporovat, kdekoli je k tomu příležitost), a tak bude mít dobrou pozici pro další útok na Nepřítele.

V Ďáblu Tvůj,

Zmarchrob

 

Překlad Lucie Cekotová

Poznámka překladatelky: Text jsme převzali ze stránek Ignatius His Conclave (http://ignatiushisconclave.org/2016/03/10/infernal-correspondence/) se souhlasem jejich vlastníka. Protože se zřetelně odvolává na knihu C. S. Lewise The Screwtape Letters, která v češtině vyšla pod názvem Rady zkušeného ďábla, dovolila jsem si název a jména obou protagonistů převzít z českého překladu Pavla Vachka. Viz C. S. Lewis, Rady zkušeného ďábla, Praha: Zvon 1993.

5 Komentářů k "Dopis zkušeného ďábla"

 1. František | 14.4.2016 z 9:20 |

  Je to vtipné až desivé.

 2. Juraj | 15.4.2016 z 9:54 |

  Juraj
  -do pozornosti z google:Meteorologico-eko-papa & Antonio Socci v knihe La Profezia Finale
  Historicka obzaloba 2016

  Vzhladom na to,ze uvedena kniha je zatial len v italcine musime sa uspokojit
  s touto formou prekladu,ktory je obsahove silno zredukovany,ovsem vyznamove poznat ze aj tak nesie silne
  posolstvo pre papeza Frantiska.Ukazalo sa ze
  pravda nesena laskou prenikla silno do povedomia papeza Frantiska.On tuto kritiku svojho pontifikatu neignoroval a autorovi knihy
  A.Soccimu vlastnorucne po obdrzani knihy dal odpoved.Pokial sa veci skutocne tak mali a maju-OBRATENIE PAPEZA moze byt predo dvermi.
  Je na jeho rozhodnuti ako v smere svojho pontifikatu zareaguje.V tomto potrebuje nadprirodzenu pomoc.Spomenme na evanjelovi pribeh Petra.“Simon,Simon,hla,satan si vas,vyziadal,aby vas preosial ako psenicu.Ale ja som prosil za teba,aby neochabla tvoja tvoja viera.A ty az sa raz obratis,posilnuj svojich bratov.“ Lk 22,31-32
  Osobne citim,ze som na rade,aby som tiez modlitbou vyprosoval silu papezovi k zmene kurzu.
  Jezisove slova:“Veru,hovorim vam:Ak budete mat vieru ako horcicne zrnko a poviete tomuto vrchu:Prejdi odtialto ta!-prejde.A nic vam nebude nemozne.Som si vedomi,ze moja modlitba je v prosebnom umysle ako kvapka v mori,ale na mne zalezi aby v tom mori nechybala.

  Juraj

 3. Jaroslav | 17.4.2016 z 8:03 |

  p.s.
  Málem bych zapomněl, můj drahý Tasemníku, nedopusť, aby si pacient uvědomil a připustil nesrozumitelnou rozporuplnost všeho toho jeho upřímného prohlubování a zjemňování nauky Nepřítele. Nejsnadněji tomu předejdeš tím, že v něm budeš i nadále čas od času podporovat pocity sebeuspokojení z velkodušnosti k některým z jeho kritiků. Jako vedlejší efekt tím získáš potěšení z planých nadějí jiných pacientů, že jejich modlitby za obrácení tvého pacienta zabírají.

 4. Skalinka | 1.5.2016 z 21:37 |

  Za dušu každého zblúdilého človeka sa treba modliť, prinášať ju Bohu, ako priniesli štyria muži chromého k Ježišovi cez strechu. Veriť, keď prosíme, aj keď sa obrátenie dotyčného človek zdá nemožné. Ale neprepadať naivite, že sa už obrátil, ak sa tak nestalo. 🙂 Bohu cez Pannu Máriu!
  V tejto súvislosti s pápežom Františkom a klérom, ktorý chce meniť nemennú Božiu náuku, mi napadajú Ježišové slová – keď uvidíte ohavnosť spustošenia tam, kde nemá byť (Mk 13, 14). Čo tým náš Boh myslí?

 5. Poutník | 2.5.2016 z 16:22 |

  Milá Skalinko, děkuji za milé, obsažné a láskou k Bohu prodchnuté řádky.

  Často jsem se nad těmito Ježíšovými slovy zamýšlel. Je možné je najít i v Matoušově evangeliu: „Když pak uvidíte ‚znesvěcující ohavnost‘, o níž je řeč u proroka Daniela, jak stojí na svatém místě…“ (Mat 24, 15)

  V dnešní době tato instalace modly bude vypadat jinak a mnohem sofistikovaněji, než v čase Antiocha Epifana, který v židovském chrámu nechal vztyčit sochu Dia Olympského…

  Tou dnešní modlou bude – a už nyní je – člověk. Humanistické uctívání, humanistické pojímání člověka jako nejvyššího cíle všeho snažení. V současnosti se přichází s tím, že je nutno „vyjít vstříc lidské slabosti“, „zbavit člověka předchozí tíže požadavků evangelia a jejich plnění“, „ukázat vlídnější tvář“. Tento humanismus je ale ve své podstatě protilidský: rozvrací život člověka už tady na Zemi, rozbíjí skutečný vztah člověka k Bohu, uzavírá člověku Nebe.

  Tato modla, tolika dnešními svedenými katolíky už adorovaná jako „milosrdenství papeže Františka“, je instalována samozřejmě nikoli v „hmotné podobě“, ona se postupně instaluje do jejich srdcí – která měla být podle Božího úmyslu chrámem Božím a příbytkem Nejsvětější Trojice (Jan 14, 23).

  Nyní je v srdcích lidí (velmi obratně a s mnoha ujištěními, že jde o činnost Ducha Svatého) vztyčována protikristovská modla falešnými proroky, jejichž výzbrojí je moderní psychologie, moderní společenské trendy, moderní (dnešně protestantské) pojetí církve jako zcela lidské organizace, kde na hierarchii, Tradici – ale nakonec už ani na Bohem zjevené nauce – vůbec nezáleží. – Vše nutné pro provoz této „církve“ (která se časem promění v cosi připomínající spíš zájmovou organizaci nebo politickou stranu) vyprodukuje mysl člověka, mysl „moderních teologů“, kteří si nakonec už zcela vystačí bez Boha jako takového. Popřípadě (protože duchovní hlad člověka se nedá umlčet) bude „vynalezen“ nový bůh.

  Je tady potichu před našima očima demontována Církev, ničeno náboženství jako takové, do krevního řečiště Církve je vpouštěn jed. Je zřejmé a je mimo veškerou pochybnost, že lidé, kteří se těchto věcí vědomě dopouštějí (vždyť oni přece znají skutečné evangelium…), slouží Ďáblu.

  Čtěme knihy Makabejských… – z času, kdy bylo nutné poprvé zareagovat na vztyčení modly v chrámu.

  Skutečný věrný katolík mající vztah lásky ke Kristu už se při pohledu na to, co se odehrává přímo před jeho očima, musel probudit ze sna. Ze sna o tom, že papež musí být „vždy dobrý“, ze sna o „Církvi otevřené světu“, ze sna o „druhých Letnicích II. vatikánského koncilu“. Co ale dělat po tomto vystřízlivění a prohlédnutí?

  Knihy Makabejské podávají návod: na zjevný útok proti Bohu, proti Jeho nauce, proti skutečné Bohoslužbě je třeba říci jasné a zřetelné „Ne!“ „Non possumus.“ Je třeba to vyslovit – bez ohledu na následky; bez opatrnictví je třeba se znovu veřejně přiznat ke Kristu, k Jeho učení, k Církvi skutečné, která staletí demonstrovala svou nadpřirozenou sílu ve svých svatých.

  Pokoj a Lásku!
  Prosme za skutečný příchod Ducha Svatého, který přehodnotí hodnoty tohoto světa i zesvětštělé Církve, který všechno obnoví v Kristu.

  Na svátek věrného Kristova biskupa, svatého Athanasia
  Poutník +++

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*