Vyšlo Te Deum 2/2016

Hlavními tématy druhého čísla Te Deum jsou „G. K. Chesterton“ a „V Cortésových stopách“.

Při přípravě textů týkajících se Gilberta Keitha Chestertona jsme se setkali s velkou vstřícností a sympatiemi ze strany současných největších odborníků na dílo, osobnost a odkaz toho anglického spisovatele. Díky tomu můžeme čtenářům nabídnout kapitolu „Jak získat zpět zdravý rozum“ z knihy Common Sense 101: Lessons from G.K. Chesterton, jejímž autorem je předseda a spoluzakladatel Americké chestertonovské společnosti Dale Ahlquist. Méně známé stránky Chestertonovy osobnosti odkrývá předseda Australské chestertonovské společnosti Karl Schmude ve své přednášce „Vnitřní život G. K. Chestertona“, jejíž přepis původně vyšel v časopise Australského bratrstva katolického duchovenstva The Priest. Polský filozof Wojciech Golonka pak v rozhovoru pro Te Deum ukazuje, proč je Chestertonův odkaz stále živý. To vše doplňuje příspěvek Patricka Mutrhy nazvaný „Královna Matka a Chesterton“, ve kterém jsou citovány úryvky z Chestertonových básní, jež byly českému čtenáři dosud neznámy.

Druhou část Te Deum otevírá příspěvek Pavla Zahradníka „Hernanán Cortés, dobyvatel a apoštol“, který nejen zevrubně přibližuje postavu a dobu onoho výjimečného Španěla, ale také boří řadu protikatolických mýtů. Radomír Malý ve svém textu ‚Jezuitský stát‘ v Latinské Americe 1609–1768“ zas připomíná pozapomenuté evangelizační dílo jezuitů, které mělo i svůj sociální rozměr v podobě tzv. redukcí. K Latinské Americe se váže i postava sv. Marie Anny de Paredes, Lilie z Quita, jejíhož krátkého medailonku se zhostil Libor Rösner.

Kromě tematických článků čtenáři v novém čísle Te Deum najdou příspěvky, které reagují na aktuální dění. Za pozornost jistě stojí mj. rozhovor s francouzským spisovatelem Jeanem Raspailem „Evropu čeká občanská válka“ nebo přepis přednášky Matthewa McCuskera z Hlasu rodiny „Nebezpečí apoštolské exhortace Amoris laetitia.

K nadčasovým pak patří pojednání italského historika a filozofa Roberta de Matteiho „Heretický papež“ věnované případu papeže Honoria I. a text „Královské postavení Panny Marie“ P. Leona Andrzejewského, který rozvádí myšlenky encykliky Pia XII. Ad caeli Reginam z roku 1954.

Martin R. Čejka

3 Komentáře k "Vyšlo Te Deum 2/2016"

 1. Ladislav Kovařík | 15.6.2016 z 12:58 |

  Jen jsem chtél popřát Té déčku hodně zdaru. Začal jsem ho odebírat teprve nedávno a jsem nadšený. Pán Bůh vám všem žehnej. S pozdravem Láďa K. VIVA CRISTO REY !!!

 2. František | 15.6.2016 z 15:33 |

  Zaujímalo by ma, či by tento časopis nemohol vychádzať ako mesačník. Veď materiálov na uverejnenie sú „tony“. Nejde len o komentáre situácii dneška, ale objavovanie stálej a pôvodnej katolíckej náuky.

 3. Ad Ladislav: Mockrát děkuji! Vyřídím to členům redakce a spolupracovníkům.

  Ad František: Teoreticky by to možné bylo, ale pak by redakce musela mít alespoň tři stálé členy, což by se značně promítlo do nákladů, a tím pádem i ceny časopisu. I takto je to dosti, jak se dnes říká, DIY.

  Martin R. Čejka

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*