Čtyřnásobná olympijská vítězka: „Na závody chodím s růžencem. Můj talent je darem od Boha.“

Desetkrát brala tato gymnastka zlato na mistrovství světa a čtyřikrát na olympiádě v Riu. Jen chyba na kladině ji připravila o rekordní pátou zlatou. Ale ne vždy měla důvod k radosti. Otec od rodiny odešel, když byla ještě v peřince. Matka byla těžkou alkoholičkou a vzdala se péče o ni. Simone Bilesová dnes říká, že ji zachránily dvě skutečnosti: prarodiče a víra.

Podle některých je nejlepší gymnastkou všech dob, popírá prý gravitační zákony a dokáže cviky, jaké nedokázala žádná gymnastka před ní. Kdo ji sledoval v akci na letošních LOH, možná podobně jako já nevycházel z úžasu. Devatenáctiletá Simone má jasno: „Talent je darem od Boha pro tebe. To, jak s ním naložíš, je tvým darem Bohu.“

Dívenku, kterou odvrhli rodiče, vychovávali prarodiče Ron a Nellie Bilesovi. Když měla šest let, spolu s její sestrou ji adoptovali. Tak vyrůstala ve stabilní texaské rodině a dostalo se jí řádné katolické výchovy [učila se v tzv. „domácí škole“ – pozn. red.]. Spolu s prarodiči chodila každou neděli na mši a jen je oslovuje „mami“ a „tati“.

„Nellie čili má babička mi po adopci řekla, že ji mohu odslovovat, jak chci, že to záleží na mně,“ vzpomíná Somone Bilesová. „Bylo mi tehdy šest let, šla jsem nahoru a před zrcadlem jsem zkoušela říkat ,mami, tati, mami tati‘. Vrátila jsem se dolů, Nellie byla právě v kuchyni, a já na ni: ,Mami‘. Ona odpověděla: ,Ano‘?

Ve stejné době se započala její sportovní kariéra. „Simone byla velice živé dítě, ráda skákala nebo lezla po nábytku,“ vzpomíná Nellie. V jedné tělocvičně uviděla Simone mladé cvičící gymnasty. Začala je napodobovat a celá tělocvična byla úplně šokovaná, co dovede. Okamžitě jí dali nějaké materiály o gymnastice a nabídli jí, aby k nim začal chodit trénovat.

Po roku tréninku v jedné malé texaské tělocvičně si jejího obrovského talentu všimla bývalá gymnastka a stávající trenérka Aimee Boormanová. Simone o ní hovoří jako o své druhé matce. Léta dřiny přinesla ovoce a Simone se stala reprezentantkou USA. Dnes má na svém kontě 14 medailí z MS (z toho 10 zlatých) a 5 z LOH (z toho 4 zlaté).

Vzdor fenomenální kariéře zůstává pokorná: „Nebyla bych tak úspěšná, kdyby nebylo Boha a těch skvělých lidí okolo mne,“ říká. V první řadě má na mysli adoptivní rodiče, kteří pro ni nedaleko domu vybudovali malou tělocvičnu, aby se mohla ustavičně zdokonalovat. „Potřeby mých rodičů jsou pro mne důležitější než ty mé,“ dodává.

Simone se netají tím, že pro ni má zásadní roli v jejím životě víra. „Má maminka Nellie mi v kostele dala růženec. Před závody samotnými se ho nemodlím, to se modlím svými vlastními slovy. Přesto ho mám stále s sebou, člověk nikdy neví,“ říká. Farář její farnosti o. Charles Semperi dodává: „Má od nás i medailku sv. Šebestiána, kterou nosí. Bilesovi jsou zapálení katolíci, každou neděli jsou v kostele. Pamatuji si také, jak se Simone svědomitě připravovala na biřmování.“

V USA je Simone hvězdou první velikosti, její závody jsou vyprodané dlouho dopředu, největší firmy se předhánějí, aby pro ně natočila reklamu. Měří jen 142 cm, přesto však převyšuje většinu sportovců. Na otázku stran svých očekávání dalších úspěchů odpovídá: „Nemám žádná očekávání. Když jdu na závody, snažím se prodat to, co mám natrénované. Nemyslím, že ukážu něco víc, ale také nechci ukázat míň, než na co mám. Jsem ráda, když vyhraji, ale jsem ráda i tehdy, když vyhraje někdo jiný, protože vím, kolik úsilí ho to stálo.“

Adam Sosnowski

 

Zdroj: fronda.pl
Překlad Libor Rösner

16 Komentářů k "Čtyřnásobná olympijská vítězka: „Na závody chodím s růžencem. Můj talent je darem od Boha.“"

 1. Karel | 28.8.2016 z 19:11 |

  142 cm !! Údajně se těchto gymnastických úspěchů u holčiček (žen) dosahuje umělým zastavením růstu. To je také dopink s doživotními následky za jednorázový pomíjivý sportovní výkon! To ale nemá s její vírou nic společného.

 2. Vladimír | 30.8.2016 z 14:29 |

  Z článku jsem si hlavně odnesl slova pana faráře, že k tomu, aby byl člověk označen za zapáleného katolíka, stačí, aby byl každou neděli v kostele. 🙂

 3. Karel | 16.9.2016 z 20:20 |

  Citace: Miláček Ameriky, gymnastka Simone Bilesová, která v Riu vyhrála čtyři zlaté medaile, v srpnu neprošla dopingovým testem na metylfenidát – a nebyla ani diskvalifikována, natož aby dostala zákaz činnosti. V letech 2013 a 2014 pak měla povoleno brát další zakázanou látku, dextroamfetamin.“ Konec citátu. Jako obvykle, když se politika míchá do sportu, uplatňuje se dvojí metr. Viz Isinbajevová, která nikdy nic nebrala. Ta by si zasloužila, aby v článku nahradila dopingového miláčka Ameriky, ale asi to nepůjde, protože Isinbajevová je pouze jen a jen Ruska.

 4. Souhlasím. Nejlepší je umělý doping povolit, protože tak to končí jenom pokrytectvím.

  Martin R. Čejka

 5. Stana | 17.9.2016 z 6:22 |

  Jak se slučuje taková přesvědčivá vira s lhaním o dopování? Normální americká lhářka! Myslím si, že byste tento článek měli buď stáhnout z netu, není to vubec hezký příklad o podvádění samého Stvořitele.

 6. Jak se lidské slabosti a hřích slučují s vírou? Inu jako asi u Vás i každého věřícího, pokud ovšem nejste bez hříchu. Doping bych podváděním Stvořitele nenazval, maximálně podváděním dopingové komise.

  Martin R. Čejka

 7. Libor Rösner | 17.9.2016 z 13:27 |

  Především nevíme, zda si to brala sama, nebo jí to podal lékař spolu s cukrovou injekcí, kterou si do žil pere každý sportovec. Takže s odsuzováním bych brzdil, než se prokáže, co a jak.

 8. Teofil | 18.9.2016 z 9:32 |

  musela by být dementní aby sama nepoznala podle své výkonnosti čím se krmí a ještě to svádět na Boží pomoc, trošku ujeté

 9. Nechápu… to nemůže pomáhat Pán Bůh i doping zároveň? Když si dám např. kofein, tak mi Bůh přestane ihned pomáhat?

  Martin R. Čejka

 10. Teofil | 18.9.2016 z 20:23 |

  všechno má svá pravidla pane Čejko, i já vaše pravidla musím respektovat aby jste mě pořád necenzuroval

 11. S tím se nedá než souhlasit.

  Martin R. Čejka

 12. Libor Rösner | 19.9.2016 z 7:49 |

  Ad Teofil: Podle výkonnosti? To by všichni sportovci, co se díky tvrdé dřině zlepšili, museli brát. Např. Dino Koller, vysmívaný i spoluhráči, začal na sobě makat, k tomu se přidalo štěstí a stal se světovou hvězdou. Kór tak abnormální talent, jakým byla ona, odmala výjimečně nadaná, proč by se nemohla čistým způsobem dostat na takovou úroveň? To tam chcete tu vinu vidět? Počkejme si na další zprávy. Co taková Kvitová, kterou hackeři taky „odhalili“, že zobe. Až se ukázalo, že má tenisovou federací povolený lék na astma. Nebo karamelková aféra v 90. letech v Drnkách, tam byli postiženi hráči, ale všichni věděli, že viník se jmenuje jinak.

 13. Teofil | 19.9.2016 z 11:52 |

  sám na sobě jsem to vy zkoušel před pětatřiceti lety, tak že vím o čem píšu

 14. Libor Rösner | 19.9.2016 z 12:30 |

  Fajn, ale ne každý se musí výrazně zlepšit za pomoci zakázaných látek.

 15. Libore, nechci ti brát iluze, ale v dnešním vrcholové sportu musí brát každý, a to už jenom kvůli regeneraci (to je začátek)… Samozřejmě to lze udělat tak, že si člověk zařídí astma, na které „trpí“ snad všichni severští běžkaři. Pak už na některé látky má povolení. Ale není to pokrytecké a není lepší to prostě povolit?

  Martin R. Čejka

 16. Libor Rösner | 19.9.2016 z 13:17 |

  Já nemám iluze, je mi jasné, že v tom zápřahu, co ti vrcholoví podstupují, se používá to, co pomůže a je to ještě povolené – v tom lepším případě. Jenom nechci a priori někoho odsoudit, když neznám podrobnosti. Hokejisti jako Šlégr aj. si u posudkové komise astma zařídili, nemusel na vojnu a hráli s ním /a jak/ i v NHL :). U té Kvitky to podle všeho na ty příznaky opravdu vypadá.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*