Kardinálové Burke, Pell a Ouellet mimo Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti

Papež František jmenoval 28. října dvacet sedm nových členů Kongregace pro bohoslužbu a svátosti. Z původního oficiálního oznámení, ale nebylo zřejmé, zda byla dosavadním členům jejich funkce prodloužena.

Kongregace nyní na svých internetových stránkách zveřejnila plný seznam svých stávajících členů. Z něho vyplývá, že papež neprodloužil členství šestnácti lidem, v tom kardinálovi Raymondu Burkemu z USA, kardinálu Georgi Pellovi z Austrálie a prefektovi Kongregace pro biskupy Marcu Ouelletovi z Kanady.

Všichni tři jsou známí určitými konzervativními sklony a slouží občas tradiční liturgii.

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti má nyní čtyřicet členů, dříve jich bylo třicet jedna.

 

Zdroj: ncronline.org

13 Komentářů k "Kardinálové Burke, Pell a Ouellet mimo Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti"

 1. „Aktualita
  Tradiční katolíci skučí
  „Kardinálové Burke, Pell a Ouellet mimo Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti.“
  Omyl, tradiční pánové!
  Tito všichni vyhození revoluci po desetiletí dobře sloužili, ale v půli cesty se zalekli.
  Revoluce však musí jít dál.
  Zná to každý opravdový revolucionář:
  Revoluce požírá své děti.“

 2. david | 1.12.2016 z 11:24 |

  Mám za to, že všichni tito důstojní otcové oddaně sloužili revoluci. Teď se však zalekli a zařadili zpátečku. Revoluce je však semlela, protože revoluce vždy požírá svoje děti. Revoluce musí pokračovat.

 3. Ad VeB: Nikdo tady neskučí. Je to zpráva o vývoji ve Vatikánu. Je mi jasné, že mnoho lidí má problémy s pochopením žánru, ale to pouze svědčí o všeobecném úpadku vzdělanosti.

  Martin R. Čejka

 4. Pokud jsou mi známa životopisná data kard. Burkea, tak určitě revoluci nesloužil. Ještě hluboko za éry JPII. sám celebroval tradiční liturgii a podporoval kněze, kteří to činili. V episkopátu USA si získal neoblibu tím, že odmítal podávat sv. přijímání propotratovým politikům a vyžadoval to jako jednotnou praxi všech biskupů. Rovněž tak nevyvíjel žádnou ekumenickou iniciativu kromě předepsaných setkání v rámci lednových Týdnů modliteb za jednotu křesťanů.

 5. Ho ho, pan Čejka opět třeskutě vtipný. Snad aby zakryl zděšení z tanecku biskupa Fellay.

 6. Ad JAV: Já žádné zděšení neprožívám. Jak jsem se již několikrát marně snažil vysvětlit, řídím se biblickým úslovím: „Jen blázen věří v člověka.“

  Reagoval jsem jen z toho důvodu, že dotyčný psal o nějakém „skučení tradičních katolíků“, což bylo nutné uvést na pravou míru. Doufám, že tak mohu činit a že mi to váš Spolek rozhořčených dívek dovolí.

  Martin R. Čejka

 7. Pamětník | 1.12.2016 z 16:55 |

  Co k článku dodat? To podstatné je zřejmé každému katolíkovi, jemuž není osud církve lhostejný. Svatý otec svými názory a ještě více činy zanáší do církve rozkol a přispívá tak k jejímu zániku. Je mi 90 let a tak doufám, že se toho okamžiku nedožiji. V historii církve bylo obdobných situací několik a církev v sobě vždy našla síli k obrodě. Stále doufám, že náš Pán její zánik nedovolí. Amen!

 8. ad dr. Malý: Já bych to neviděl černobíle – např. kard. Burke jistě sloužil novou i tradiční mši, jistě běžně koncelebroval – a znám mnoho ne tradičních katolíků, kteří naopak na žádném ekumenickém shomáždění nikdy nebyli a ani je to nenapdalo. Žádnému z uvedených tří kardinálů nelze dát nálepku „tradiční katolík“. Prostě sloužili jak bylo a je potřeba, i když je fakt, že něco se jim časem nelíbilo.

 9. Pavel Pelák | 2.12.2016 z 17:55 |

  Neprodloužení členství v Kongregaci třem shora jmenovaným kardinálům samozřejmě není náhoda. Svatý Otec dobře ví, co dělá. Je jen někdy možná otázka, v čím zájmu. Opravdu se omlouvám za příměr, ale napadla mě při čtení textu slova Klementa Gottwalda: „Slánského odvoláme z funkce… dáme ho do vlády…“

  Přeji všem hezký večer: – ).

 10. Pavel Pelák | 3.12.2016 z 9:05 |

  A ještě přidávám jednu zajímavost z dnešního dne( Seznam.cz, 3. 12. 2016):
  “ Dopis vzbudil pobouření nejspíš proto, že kardinálové se papeže ptali, zda po Amoris Laetitia existují ještě „absolutní morální normy zakazující svou podstatou ďábelské činy a jež jsou závazné bez jakýchkoli výjimek“. Dali tak najevo, že papežský dokument tyto normy relativizuje a připouští výjimky.

  Když František neodpověděl, napsali v listopadu otevřený dopis, aby informovali „celý Boží lid“. Dopis podepsali Walter Brandmüller a Joachim Meisner z Německa, Carlo Caffarra z Itálie a Raymond Burke ze Spojených států“. Nemám ambice ve všech souvislostech hodnotit tento spor, ale v moderních církveních dějinách je tento krok kardinálů, kteří nedostali odpověď na svůj původní dopis, zcela zjevně nebývalý.

 11. Alena Kropáčková | 3.12.2016 z 20:04 |

  jen to tak zkouším

 12. Vladimír | 5.12.2016 z 9:19 |

  Pane Peláku, nu dobře, dobře, ale „spor“ tomu neříkejte, protože je zřejmé, že papež se ze svého úřadu s nikým přít nebude. My se budeme držet zavedeného označení „vyjasnění pochybností ohledně interpretace“. 🙂

 13. Libor Rösner | 1.5.2018 z 8:15 |

  A kard. Pellovi už přišili zneužívání dětí. Okaté až moc, aby tomu někdo věřil.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*