Dopis zkušeného ďábla IV.

Můj drahý Tasemníku,

jsem si jist, že budeš souhlasit s tím, že největší uspokojení v naší práci zažíváme, když některý z našich pacientů začne jednat z vlastní iniciativy, nově a vynalézavě. S potěšením jsem zaznamenal, že Tvůj František tohoto bodu již dosáhl.

Spolu s gratulací posílám vám oběma podepsaný výtisk třetího vydání mé knihy „Sedm druhů nejasnosti“. Jak víš, původně to kdysi dávno byla má doktorská práce a nemělo jít o víc než o literární kritiku. Ty a Tvůj pacient jste ji však povznesli do oblasti etiky a její argumentaci v mnoha směrech nápaditě rozvinuli.

Všimni si významných doplnění a úprav v nejnovějším vydání. Na straně 666 dokonce uvádím nový axiom: „Navrhovat něco jako pouhou možnost (například v poznámce pod čarou) s jistotou znamená, že s tím nějaký biskup v Kalifornii bude zacházet jako s povinností.“ Geniální trik, mohu-li to tak říci!

Za tento pronikavý pohled vděčím zcela důmyslu a tvrdé práci Tvého veleúspěšného pacienta, což řádně uvádím v mé vlastní poznámce pod čarou, kde nový princip připisuji „JMB

Jen tak dál. Nejasnost je metodou budoucnosti! Vždy se musíme mít na pozoru před přesností a rigiditou, což jsou zbraně Nepřítele.

Tvůj oddaný strýc,

Zmarchrob

 

Zdroj: ignatiushisconclave.org
Přeložila Lucie Cekotová

2 Komentáře k "Dopis zkušeného ďábla IV."

  1. Rady zkušeného ďábla od C.S.Levise mám, knížka vyšla v edici Návrat domů r.2010,už 3.vydání.
    Velmi vtipně napsáno.

  2. Co jste se nedočetli v Radách zkušeného ďábla:
    Jim Forest: E-maily z pekla.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*