J. Em. Burke: Čekáme na papežovu odpověď do konce oktávu Narození Páně, pak zveřejníme „formální opravu“

Kardinál Raymond Burke v rozhovoru pro Life Site News uvedl, že po skončení oktávu Narození Páně kardinálové, kteří zaslali papeži Františkovi dubia ve věci adhortace Amoris laetitia, představí „formální opravu“ vadných vět tohoto dokumentu. Stane se tak, pokud papež do té doby neodpoví na vznesené otázky.

„Musí přijít odpověď na dubia, jelikož se týkají zásadních otázek mravního života a neměnného učení Církve ohledně dobra a zla, různých svatých pravd, jako jsou manželství a svaté přijímání,“ prohlásil kardinál Burke.

Jestliže papež nebude na dubia reagovat bude následovat „formální oprava“, která bude mít podle kardinála Burka „velmi jednoduchou“ a „přímou“ podobu. To znamená, že dané věty z Amoris laetitia, které vyvolávají pochybnosti, budou srovnány s výroky neměnného učení Církve a její praxí.

 

Zdroj: lifesitenews.com

7 Komentářů k "J. Em. Burke: Čekáme na papežovu odpověď do konce oktávu Narození Páně, pak zveřejníme „formální opravu“"

 1. František | 21.12.2016 z 19:45 |

  A padnú aj nejaké Anathemy? To by bolo po toľkých desaťročiach katolíckeho naivizmu, ktorý sa začal cirkevnými správcami presadzovať, poriadne pecka. Ale myslím, že prepotrebná.

 2. Nevím… asi ne. Ale nejsem si jist, zda kardinálové mohou anatematizovat papeže.
  Martin R. Čejka

 3. Ondřej Karták | 22.12.2016 z 8:33 |

  Papeže nemůže nikdo soudit, ani koncil, ani kardinálové. Jiná věc je úřední konstatování, že se papež notorickou herezí vzdal konkludentně úřadu. Zda na to ti 4 najdou odvahu si však nedovolím předpovídat, už proto, že by to měla zřejmě velmi divoké následky v podobě nějakého dvojpapežství.

 4. K tématu:

  Cardinal Burke: A Pope Who Professes Formal Heresy Would Cease to Be Pope
  http://www.onepeterfive.com/cardinal-burke-a-pope-who-professes-formal-heresy-would-cease-to-be-pope/

  „Jde o pravdu Kristovu, již je třeba učit“
  http://www.duseahvezdy.cz/2016/12/22/jde-o-pravdu-kristovu-jiz-je-treba-ucit/

 5. Suaréz píše, že v takovém případě ani kolegium kardinálů, ani koncil nemůže papeže soudit, může pouze konstatovat jeho herezi, což znamená automaticky, že ztrácí svou jurisdikci do doby, než se obrátí, pokud ne, tak tento status trvá až do jeho rezignace nebo – když odmítne rezignovat – do jeho smrti, potom je teprve zvolen nový papež. Kol. kardinálů, případně koncil, může v takové situaci vyzvat katolíky, aby heretického papeže neposlouchali, nicméně nemají pravomoc zvolit nového papeže, prostě budou vedle tohoto heretického papeže, jenž by měl být od katolíků ignorován, fungovat náhradní orgány, jako je tomu v případě sedisvakance mezi smrtí jednoho a zvolením druhého papeže.

  Takový případ dosud v dějinách Církve nenastal, určitou vzdálenou analogii k tomu je možno vidět v případě papeže Jana XXII., jenž popíral soukromý soud nad duší člověka hned po smrti a připouštěl jenom veřejný soud při druhém příchodu Kristově. Když jej ale kardinálové upozornili a pohrozili odepřením poslušnosti, tak prohlásil, že tento jeho názor je čistě soukromý a vyzval věřící, aby se řídili oficiální naukou Církve v této věci.

 6. Pavel Pelák | 24.12.2016 z 15:27 |

  Ad dr. Malý. Děkuji Vám za erudovaný příspěvek. V každém případě jde o zajímavý právní problém, uvidíme, jak se situace dále vyvine. Můj soukromý názor je, že papež by odpovědět měl.

  Jinak si dovoluji všem popřát hezké a požehnané Vánoce a všechno nejlepší v novém, fatimském roce 2017.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*