Kontroverze kolem Amoris laetitia neustávají

Kontroverze kolem Amoris Laetitia neustávají a jejich tón je stále ostřejší. Další kardinál se nyní staví za dubia, tj. námitky, které skupina čtyř kardinálů předložila papeži ohledně jeho exhortace a na které papež dosud neodpověděl. Kardinál Paul Josef Cordes v rozhovoru pro Kath.net uvedl, že se jeho spolubratři kardinálové obracejí na papeže právem a používají věcného tónu. Zatímco papež sám nereagoval, jeho obhájci přešli do útoku. Cordes k tomu řekl: „Nemohu s tím pobouřením souhlasit a pochybuji, že jejich cílem je dospět k pravdě.“ Rovněž australský kuriální kardinál George Pell vyjadřuje údiv nad přehnanými reakcemi na dubia a vidí v nich prosazování osobních zájmů.

Cordes míní, že dané otázky může zodpovědět Kongregace pro nauku víry. Její prefekt kardinál Gerhard Müller však nedávno prohlásil, že na dubia nemůže sám dobře ze svého úřadu reagovat, pokud ho o to papež nepožádá. V rozhovoru pro Passauer Neuen Presse  z 15. prosince k tomu Müller řekl, že „diskuze i o protichůdných postojích v kardinálském sboru a v episkopátu s Římským biskupem jsou normální. Učitelský úřad církve nestojí nad Božím zjevením, nemůže tedy při výkladu Bohem zjevené víry dojít k žádnému rozporu s Písmem svatým, učením apoštolů a dosud definovaným učení víry Církve.“

Zasvěcené analýzy dokumentu, zejména nyní od skupiny kardinálů, ale papež nereaguje. Nepřipouští žádnou diskuzi, jen se tu a tam kriticky vyjadřuje o „morálce od psacího stolu“ atp.

  1. Antonio Spadaro SJ, papežův blízký poradce a současný šéfredaktor La Civiltà Cattolica, se dal už dříve slyšet, že papež fakticky otevřel rozvedeným přístup ke svátostem. To potvrzuje i dopis papeže argentinským biskupům, který se dostal na veřejnost.

Mons. Bruno Forte, sekretář obou synod o rodině, v květnu prohlásil, že mu papež řekl, aby o tomto „otevření“ veřejně nemluvil, neboť by to vzbudilo „příšerný povyk“. Papež měl podle Mons. Forteho prohlásit: „Budeme -li otevřeně mluvit o přijímání eucharistie pro rozvedené a znovusezdané, nedovedeš si představit, jak strašlivý povyk vyvoláme. Nemluvme o tom tedy otevřeně. Starej se, aby k tomu byly předpoklady, závěry pak vyvodím sám.“

Kritizované myšlenky z Amoris laetitia však otevírají dveře k nerespektování učení Církve i v dalších oblastech. V článku „Papežova vize vráží klín mezi kanadské biskupy ve věci eutanazie“ píší Life Site News o skupině kanadských biskupů, kteří chtějí tolerovat eutanazii a odvolávají se přitom výslovně na současného papeže. „Papež František je náš vzor,“ tak hájil biskup Claude Champagne koncem listopadu publikované směrnice, které se údajně zaměřují více na „pastoraci“ než na nauku. Staví se tím proti skupině kanadských biskupů z Alberty a Severozápadních teritorií, kteří dosud drží linii Církve.

S jídlem roste chuť, a otřásání učením má nedozírné následky. Po tzv. ekumenickém setkání v Lundu chce nyní kardinál Kasper, jak uvedl v rozhovoru pro italský deníkem Avvenire, připuštění smíšených manželství k eucharistii. V tom smyslu mluví i neoficiální dokument amerických biskupů.

 

Podle zpráv z katolického tisku (zejména z prosincových vydání Katholiek Nieuwsblad) zpracoval dr. Karel Bláha.

2 Komentáře k "Kontroverze kolem Amoris laetitia neustávají"

  1. Renda | 20.12.2016 z 23:29 |

    To je jejich , nic nerici jasnou řeči . Konkubinatnik v tom vidí potvrzení , papalatrista …nic nebylo schváleno , děláte zbytečný povyk , utocite na papeže .

  2. Jsem zděšen. Zdá se mi, že Svatý otec zavádí do naší víry pohodlný relativismus, že přijímá za své líbivé teorie, tak preferované světskou společností. Pozorně jsem pročetl dubia, otázky jimi položené jsou věcné, odpovídají tomu, co dosud platilo v církevní nauce za nezpochybnitelné. Nechápu, proč Svatý otec váhá s odpovědí na položené otázky. Jeho odpovědi musí zajímat každého katolíka. Nebo je jeho váhání způsobeno tím, že na ně odpovědět není schopen? To by ovšem bylo tragické.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*