Pokrokové školství: Spasitel nemá v koledě co dělat

V jihoitalském Pontevicu změnili ve dvou školách text koledy oslavující narození Spasitele, a to údajně z úcty k lidské důstojnosti jejich nekatolických studentů. Školní sbor tak na vánočním koncertu nezpíval „protože se narodil Ježíš“, ale všeobjímající a u srdcervoucí „protože tato slavnost je pro tebe/ pro vás“.

Toto rozhodnutí se pochopitelně setkalo s kritikou rodičů i širší veřejnosti, která si ještě uchovala zbytky zdravého rozumu. „Místo abychom se zříkali vlastní kultury, bychom s ní měli cizince seznamovat, protože nikoho neuráží,“ poznamenal místní farář Antonio Tomasoni s jistou dávkou politické korektnosti, aniž by aspoň zmínil skutečnost, že jméno jeho Mistra bylo takto hanebně vyretušováno. Starosta Roberto Bozzoni šel trochu dál a pozastavil se nad tím, že společnost ve jménu špatně chápaného pluralismu a pohostinnosti ničí tradice, jimž od pradávna věřila.

Ředitelka školy všem kritikům vzkázala, že využívají nebohé děti k vyjadřování svých politických názorů, a podotkla, že „děti budou zpívat písně s univerzální tematikou a plné solidarity“. Ta se projevuje otevřeností vánočního koncertu pro všecky, tj. i pro oněch 30 % nekatolíků. „Je to výraz úcty k nim,“ nechala se slyšet.

Ředitelka dodala, že krom křížů a náboženských obrazů by ve škole měly viset i symboly jiných vyznání, už jen proto, že škola založená na myšlence multikulturalismu by žádné náboženství neměla diskriminovat. A to ani během svátků Božího Narození. Škola tu prý není od toho, aby propagovala křesťanství. „Papež František hovoří o otevřenosti, proto mě překvapuje postoj katolických fundamentalistů,“ zakončila svou lamentaci.

Libor Rösner

2 Komentáře k "Pokrokové školství: Spasitel nemá v koledě co dělat"

  1. Konec postkřesťanské Evropy….

  2. Tomáš | 30.12.2016 z 11:50 |

    To ji snad nemá překvapovat, ale varovat, ne…?

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*