Dopřejme si radostné „malé Vánoce“ na Zjevení Páně

Když jsem se na svátek sv. Štěpána vracel z kostela, projížděl jsem kolem supermarketu, kde jeden ze zaměstnanců právě spěšně odstraňoval z výlohy vánoční dekorace, které musely ustoupit přehlídce alkoholických nápojů před nadcházejícím Velkým svátkem Chronolatrie. Byla to každoroční připomínka toho, že ať sekulární svět v tuto dobu slaví cokoli, oslavy prudce zabrzdí právě ve chvíli, kdy katolíci začínají slavit Vánoce. Tento jev se bohužel přenesl na některé mladší či nedostatečně vychované katolíky (obě kategorie často vzájemně splývají, já vím), kteří se bezděčně připravují o pokračování vánoční radosti, protože to tak určuje společnost.

Když jsem byl malý, sestry z kongregace Charity blahoslavené Panny Marie, které nás učily, o svátku Zjevení Páně často mluvily jako o „malých Vánocích“. Vysvětlovaly nám, že to je nejdůležitější událost související s Kristovým narozením hned po Narození Páně samotném. Zatímco pastýři byli první, kdo uctili novorozeného Krále na výzvu andělů, byli Tři králové prvními lidmi, kteří se sami od sebe přišli poklonit Králi, o němž nic nevěděli. Vážení muži. Vzdělaní a značně majetní cizinci, kteří přicestovali z velké dálky, aniž by doopravdy věděli, co mohou očekávat. Bylo to první znamení toho, že si lidstvo uvědomuje, že se něco právě mění. „Malé Vánoce“ jsou proto oprávněně druhým koncem „dvanácti dnů“, po které toto období slavíme, a v naší době možná více než v kterékoli jiné by jim věřící měli věnovat plné uznání. Zde uvádím několik nápadů pro ty, kdo svou radost z této doby chtějí sdílet s lidmi, kteří si ji neuvědomují.

Přejte lidem „radostné Vánoce“ po celou dobu vánoční. Nepochybně to vyvolá různé poznámky; zejména v prvních dnech nového roku to může být skvělá příležitost vysvětlit tazatelům něco málo k liturgickému roku.

Udělejte si čas na Mši sv. Ve vánočním oktávu jsou významné svátky (sv. Štěpána prvomučedníka, sv. Jana apoštola… určitě Mláďátek betlémských) a účast na Mši alespoň v některých z těchto dnů je způsobem, jak vánoční dobu požehnaně prožít.

Hudba, koledy. Všechny rozhlasové stanice, které dychtily přitahovat pozornost nonstop záplavou vánočních písní už od Dušiček, se samozřejmě o půlnoci 25. prosince okamžitě vrátily k hudebně významnějším počinům, jako je Sabbath Day Black Sabbath či Madonna-rama Monday. Moderní elektronika naštěstí umožňuje těšit se z našich oblíbených koled a písní po celou vánoční dobu, když přátelé přijdou na návštěvu, prostým vložením CD do přehrávače. Totéž můžete udělat v autě a podle okolností často i na pracovišti. Pokud sami zpíváte třeba ve sboru, můžete si domluvit další vystoupení se zpěvem koled; supermarkety a hotely vás asi chtít nebudou, ale myslím, že domovy důchodců nebo nemocnice určitě neodmítnou.
Svátek Zjevení Páně. Je-li to možné, vezměte si 6. ledna v práci dovolenou a děti nechte doma ze školy. Některé společnosti svým zaměstnancům také umožňují čerpat ročně několik dnů „osobního volna“. Využijte čas ke zvýšení počtu účastníků Mše sv. a s rodinou nebo s přáteli podnikněte něco na oslavu. Zeptá-li se váš zaměstnavatel nebo někdo jiný, odpovězte, že slavíte náboženský svátek. Kdyby to udělal dostatečný počet věřících, mohlo by to nakonec vést k tomu, že by podniky byly donuceny z úcty ke katolickému svátku každoročně omezit činnost.

Tříkrálová voda a křída. Vodu a křídu posvěcené o vigilii nebo v samotný den svátku Zjevení Páně můžete použít k vykropení místností svého domova a k tradičnímu nápisu nad dveřmi. Dávno poté, co betlém uklidíte do krabice a odstrojíte stromeček, budou iniciály Tří králů vítat vás i každého, kdo k vám přijde.

Zde je tedy několik námětů, jak můžete plněji prožít celou vánoční dobu. Nepochybně máte i další, které dodržujete v rodině nebo ve farnosti a o něž se můžete podělit s námi ostatními. Přeji vám všem radostné „malé Vánoce“.

Mornac

 

Zdroj: rorate-caeli.blogspot.com
Přeložila Lucie Cekotová

3 Komentáře k "Dopřejme si radostné „malé Vánoce“ na Zjevení Páně"

 1. Tomáš | 8.1.2017 z 1:49 |

  Občas přeji „radostnou vánoční dobu“ i ve druhé půli doby vánoční k údivu oslovených. Někteří se i opravdově zamyslí…

 2. Vianoce sa vraj kedysi slávili až do Hromníc…teraz je dovtedy povolená výzdoba. ale malo by sa to znova predĺžiť na tých 6 týždňov, tak ako aj Veľká Noc. potrebujeme viac čerpať z tajomstva Vtelenia a prežívať ho čo najdlhšie a najhlbšie.
  ďakujem za krásny a podnetný článok <3

 3. Tomáš | 11.1.2017 z 0:41 |

  ad Mona: http://www.krasaliturgie.cz/otazky-a-odpovedi/o-kalendari-a-klasifikaci-svatku-podle-misalu-1962.html
  Doba devítniková, která trvá do popeleční středy, jistě umožňuje plně rozjímat nad smyslem Božího vtělení.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*