Dopis zkušeného ďábla V.

Můj drahý Tasemníku,

jak jistě víš, obvykle všem svým podřízeným posílám osobní hodnocení za uplynulý rok.

Musím říct, že co jsi převzal Bergogliův případ, kráčíš od úspěchu k úspěchu. Rok 2016 byl triumf!

Tvůj nápad s Rokem milosrdenství přinesl ovoce v mnoha směrech. Naším konečným cílem samozřejmě je vykořenit pochybný pojem „hříchu“ jako takový – nic než přívěšek panovačné samolibosti Nepřítele. Avšak je-li toto sousto trochu příliš velké, můžeme se alespoň snažit problém zmírnit. A jak jinak by se dal omezit lépe než lacinou milostí? Ty davy lidí hrnoucí se všemi těmi bránami! A těch cizoložníků (a cizoložnic, abychom zachovali genderovou vyváženost), kteří mají pocit, že jsou očištěni papežskou autoritou! Byla to nádhera.

Ještě uspokojivější byl účinek na Tvého pacienta samotného. Mám pocit, že dospěl k závěru, že být papežem od něj vyžaduje, aby měl pocit, že morálně převyšuje ostatní. A navíc že si druzí musejí myslet, že morálně převyšuje všechny ostatní.

Díky Tvé neutuchající píli František touží po tom, aby ho lidé pokládali za svatějšího, milosrdnějšího a soucitnějšího i než jeho svatořečené předchůdce. To může být jedině ku prospěchu. Už teď vykazuje různé známky zdravé povýšenosti – všimni si, jak se nedávno rozhorlil ve svém vánočním projevu ke kurii. Jen tak dál!

Pokud jde o zbytek Tvých úkolů, třebaže v porovnání s případem Bergoglio jsou triviální, Tvoje schopnost otočit situaci proti silám Nepřítele  je pozoruhodná. Tím mám na mysli ty čtyři kardinály. Že jsou v mnoha kruzích považováni za podlé a ješitné, to se Ti vážně dokonale povedlo.

Situace se zkrátka vyvíjí více než uspokojivě a Tvému hrdému strýci nezbývá nic jiného, než Ti popřát šťastný a plodný nový rok. Jsi ozdoba rodiny!

Tvůj přítel a učitel,
Zmarchrob.

Postscriptum

Pandémonický klub
666, Pall Mall
London, SW1Y 5EP

Ve spěchu s rozesíláním výročních hodnocení jsem Ti zapomněl poblahopřát k Františkovým rozhovorům v letadlech. Už dlouho jsme se v našem klubu tak dobře nebavili.

Tvůj zapomnětlivý strýc,
Zmarchrob.

 

Převzato ze stránek Ignatius His Conclave ignatiushisconclave.org
Otištěno se souhlasem autora. Jména protagonistů a název jsou inspirovány českou verzí knihy C. S. Lewise Rady zkušeného ďábla, Praha: Zvon 1993, překlad Pavel Vachek.
Přeložila Lucie Cekotová

Jako ilustrace byla použita iluminace z dílny Diebolda Laubera ke knize Barlaam und Josaphat. Hagenau 1469.

1 Komentář k "Dopis zkušeného ďábla V."

  1. Tomáš | 16.1.2017 z 22:32 |

    Starý dobrý katolický humor. (((-.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*