Kouření jako nejlepší ochrana proti sedmeru hlavních hříchů

Thesis probatur ex-ratione sophistica

 1. Kouření chrání proti pýše. Kuřák není pyšný. Nemá-li sirky, neváhá si připálit ani s cikánem.
 2. Kouření chrání proti lakomství. Kuřák není lakomý. Kdyby byl lakomý, nekouřil by a ukládal by peníze na úroky do spořitelny.
 3. Kouření chrání proti smilstvu. Kuřák zapáchá a ženské osoby mu dají pokoj. (Hlas opozice: „Ale ony jsou obětavé.“)
 4. Kouření chrání proti závisti. Má-li kuřák co kouřit, je spokojen a nikomu nic nezávidí.
 5. Kouření chrání proti nestřídmosti. Kuřák není nestřídmý jednak proto, že značné částky prokouří, a tudíž mu nezbývá na jídlo, jednak proto, že když kouří, nejí.
 6. Kouření chrání proti hněvu. Je-li kuřák rozhněván, zapálí si cigaretu nebo dýmku, tím uklidní svá mozková centra a přestane se hněvat
 7. Kouření chrání proti lenosti. Kuřák je tvor činný a pohyblivý, běhá do trafiky, hledá zápalky, nacpává si dýmku, plivá na podlahu. Nemá-li co kouřit, není líný se shýbnout k zemi pro špačka.

Apologie kouření podle P. Silvestra Maria Braita OP

Převzato z P. Dominik Pecka Z deníku marnosti.

Jako ilustrace byl použit záběr z pořadu Alfred Hitchcock představuje.

48 Komentářů k "Kouření jako nejlepší ochrana proti sedmeru hlavních hříchů"

 1. Fr. Albert T.O.P. | 26.4.2017 z 15:54 |

  Genialni 🙂

 2. Libor Rösner | 26.4.2017 z 17:40 |

  K tomu přidal P. Peck ještě toto:
  Jednou prý poslali dominikáni svému generálu do Říma dotaz, smějí-li při rozjímání kouřit. Odpověď byla záporná. Potom poslali dotaz, smějí-li při kouření rozjímat. Odpověď byla kladná. Jiná ani nemohla být, protože dým je symbol marnosti a pomíjivosti tohoto světa. 🙂

 3. Vostok | 26.4.2017 z 17:50 |

  Hluboká pravda

 4. Tomáš | 26.4.2017 z 18:34 |

  To by měli tisknout na krabičky a ne tam dávat takové ty fujtajbové obrázky a hrůzostrašné nápisy, které s kouřením nikterak nesouvisí, je-li kouření střídmé. No a střídmé být musí, protože o střídmost se stará cenová politika. (-.

 5. A co duch tabáku a drog, který chudáka kuřáka připoutává až tak, že holt, přestává být pánem nad sebou samým a z tabáku a kouření cigaret se stane dřív nebo později závislost. Jen se zeptejte kuřáka, zda je schopen toho nechat…téměř každý se přizná, že na to nestačí a tak se běhá do lékáren, dávají se marná předsevzetí, aby se zjistilo, že vůle selhává…
  Mimochodem jednoho takového závisláka na tabáku dokonale ztvárnil legendární a skvělý film Duch,/Patrick Svayze v hl.roli/. Ke křesťanovi se nehodí cigareta a ke knězi či řeholníku již teprve ne. Mimochodem, o knězi, který si zapálí… si myslím své, sice ho nesoudím, ale určitě bych šla hledat jiného…svatého, bez těchto berliček, protože porozumím, že na 1.místě není Pán, ale duch cigaret …:-)

 6. Dovolím si doplnit: Kuřák je v kolektivu kuřáků oblíben, kolektivu kuřáků se nestraní (pozn.: opsáno z kádrových materiálů KSČ). Lidová moudrost zná bolševickou frázi zase takto: Kuřák ke kuřákovi sedá, rovný rovného si hledá (lid to obměňuje: zloděj, piják apod.)

 7. jarda | 26.4.2017 z 20:59 |

  V tomto souzním s Danou, jediným rozumným a uvědomělým názorem.

  P. Braito to odlehčil a zůstala jen pachuť demagogie.

 8. Tomáš | 26.4.2017 z 21:15 |

  Máte pravdu, paní Dano. Cigareta je humus (spaliny papíru + inhalace kouře, která vytváří mnohdy i dost těžkou závislost na nikotinu). Ale taková dýmka nebo doutník, které jsou noblesa? Při střídmém užívání neškodí. Jestlipak víte, že doutníky kouřívaly v dějinách i dámy…?

 9. coriolanus | 26.4.2017 z 21:21 |

  Ad Dana: Stare katolicke mravouky nepovazovali fajcenie za hriech, kym sa nestalo zavislostou. To same plati o piti alkoholu, jedeni sladkosti a prakticky o vsetkom, okrem modlitby a dobrych skutkov. Vsetko, kym je uzivane s rozvahou a rozumom a cloveka neovlada je dobre. Myslim ze aj ktorysi papezi (Pius X a Pius XI i Jan XXIII) fajcili. Osobne by som radsej uprednostnil knaza co fajci,ale zachovava piatkovy post ako naopak. A dnes piatkovy post nezachovava prakticky nikto (okrem par staromilnych tradicionalistov)

 10. Ad Dana: Milovníky „ducha tabáku“ byla i řada světců a světic. Na Kubě je např. slavnost Panny Marie tabákové schválená Církví. Církev užívání tabáku nezakazuje.

  Ad Tomáš: Ale obyčejný dělník nemá povětšinou čas, někdy ani peníze, na pokuřování dýmky či doutníků. Jen ať si s Božím požehnáním zapálí svoji „retku“. A Humphrey Bogart nevypadá s cigaretou noblesně?
  Bogart

  MRČ

 11. Laurentius | 27.4.2017 z 8:20 |

  Církev svatá sice užívání tabáku nezakazuje, ale zakazuje sebepoškozování. A to mi nikdo nevymluví, že kouřením si člověk narušuje zdraví. A nejen sobě, protože pasivní kuřáci jsou na tom někdy hůř, než ti aktivní.
  A ten pán na obrázku by vypadal stejně noblesně i bez cigarety. Uvědomil jsem si to nejednou při sledování starých filmů, ve kterých se často kouřilo, že dnes už to vnímám jako něco přežitého, jako něco, co už nejsme zvyklí vidět v životě kolem sebe. K osobám duchovním kouření nepatří. A jistě není náhodou, že v okruhu lidí, které znám, jest kuřák výjimkou.

 12. Josef Pavelka | 27.4.2017 z 10:01 |

  Jako vtip dobré. Dřív lidi o přestávkách kouřili a komunikovali spolu, dnes vyjdou ven a hledí nebo mluví do svých „chytrých krabiček“. Raději zůstat bez kouření. Táta přestal v 60ti po operaci poškozených žil v noze. Na srdcařském oddělení v nemocnici když vidí kuřáka, tak ho nelitují, způsobil si prý vše sám, dobře mu tak.

 13. Libor Rösner | 27.4.2017 z 10:47 |

  Ad Laurentius – Povídal to, tuším, S. Beneš, že herci dostávali cigaretu jako rekvizitu tak často proto, že režisér nevěděl, co by jinak měli dělat s rukama, resp. aby tam byla nějaká akce. Vypadalo to sice elegantně, ale z toho plátna už nebyl cítit ten čmoud:).

 14. Mohou být novinky.cz zajímavé? Kdo to je na té fotce Hodie? Noblesní pro chycené modernitou? Kdo to je ten Humphrey Bogart? Cause of death: Cancer – Throat. V rodině bych takového člověka nechtěl. V mé velké rodině – v mém národě – mně vadí jiné věci daleko víc než kuřáci. Např. herci. Kuřáci ať si kouří.

 15. jarda | 27.4.2017 z 12:44 |

  Ad Laurentius a Libor

  Pravý důvod kouření ve filmech apod. je REKLAMA NA KOUŘENÍ. To je tak složité na to přijít?

 16. matěj | 27.4.2017 z 13:36 |

  „Stare katolicke mravouky nepovazovali fajcenie za hriech“ — no a byly si staré katolické mravouky vědomy, že jde dobrovolné a zbytné sebepoškozování? Pokud ne, nelze jimi při dnešním stavu poznání v tomto argumentovat, pokud ano, jak ten rozpor řešily?

 17. Ondřej Karták | 27.4.2017 z 14:35 |

  Staré mravouky vycházely ze zásady, že co jen vzdáleně a mírně škodí zdraví, je dovoleno: mírné pití, kouření.

  Antikuřácké kampaně mají kořeny v jansenismu a protestantismu a není záhodno tyto skrupulantské zásady odmítání kouření přijímat za své.

 18. Ondřej Karták | 27.4.2017 z 14:37 |

  Sv. Alžběta od Trojice ještě před vstupem do kláštera založila pro mládež družinu či bratrstvo Panny Marie tábákové – správný, zdravě katolický přístup bez protestantské umanutosti.

 19. Libor Rösner | 27.4.2017 z 14:58 |

  Ad Jarda – Možná později, tady věřím herci, který v té dob žil a hrál a který to takto – jako nedostatek invence – popisoval. Vzhledem k řadě dosti slaboduchých filmů, které se i tehdy točily, nemám důvod tomu nevěřit. Dnes je ekvivalentem toho nějaký peprný vtip nebo vulgarismus.

 20. ad Laurentius
  sdílím s vámi a s Danou váš názor, jiným odkazuji …
  zkuste se zeptat exorcistů, jak se dívají na duchovní pozadí kuřáctví…a na ducha cigaret a tabáku, kterého nejednou vymítali.
  Nezapomeňte, že dřív či později pro frustrovaného jedince /a kdo by v dnešní době jím nebyl/ se kouření nestane pouhou neškodnou seberealizací či hedonistickým požitkem, ale závislostí, která má neuvěřitelně škodlivý dopad na samotného kuřáka a taktéž na zdraví těch, kteří chtě-nechtě musí jeho libůstku snášet,včetně značného množství škodlivin a karcinogenních látkek, vypouštěných do éteru…Navíc „blazeovanost“ kuřáka, kterému je jedno, že okolí poškozuje svými cigaretami docela hodně na zdraví, se rovná již velkému sobectví a hříchu poškozování plící svých a zdraví druhého člověka. Dnes lékaři varují, že pasivní kuřáctví způsobuje daleko větší újmy na zdraví, než se předpokládalo a přispívá ve velké míře k rakovině a jiným těžkým nemocem. V dnešní době, kdy si můžete vyhledat info o škodlivých komponentech tabáku a zplodin při kouření, tvrdit, že kouření je neškodná a „jen“ zábavná hedonistická umanutost, je poněkud trapné a hloupé. A jako omluva a výmluva pro kuřáctví a ještě u katolíků dost směšná nehoráznost….Podle mého, začínající kuřák si koleduje o to, být v budoucnu pacientem na onkologii, pokud cigaretu neodloží a nenajde si jinou obezličku na své frustrace. Každá akce vyvolává reakci, jestliže tělu dodáte x karcinogenních látek a jiných velmi škodlivých složek, pak počítejte s důsledky…myslíte, že vám Bůh zatleská, že jste si schválně poškozoval zdraví a zdraví své manželky či dětí? A děti? Vy nevíte, jak moc jim škodí, když těhotná žena, která neví o svém těhotenství, poškozuje v raném stádiu plod ve svém lůně, nebo pokud se doma kouří,pak se celé rodině zakládá na budoucích obtížích s průduškami či astmatem ? Anebo, když jdete z kostela a máte ještě společenství s Pánem skrze svaté přijímání a vidíte, jak náruživé katoličky či katolíci po skončené mši svaté chtivě sahají po cigaretě a ještě mají v sobě Eucharistii? Necítíte tu hrůzu ? Toto chcete omlouvat u křesťanů či křesťanek? Prosím vás, děláte si snad legraci? Jak můžete srovnávat středověk a jeho názory s dnešní dobou a vědou, která jasně ukázala na cigarety jako na zdroj velikého sebepoškozování? Klidně se podívejte na cigaretové krabičky, pokud mi nevěříte… proč myslíte, že mají povinně odstrašovat…a to mluví pravdu. A co se týká kněží…dovedete si představit, že vám kněz kuřák podá Tělo Páně a bude cítit kouřem nebo vám Tělo Páně podá žlutými, nechutnými kuřáckými prsty?
  Myslím si, že je to ubohá a hloupá závislost a zahrávání si s hříchem sebepoškozování a poškozování druhých lidí. A co se týká starých zpovědních zrcadel, zapomeňte na to, že by byla aktuálně pravdivá, věda hovoří jasně, jak moc cigarety a vůbec drogy škodí. Nechápu a ani nechci chápat, jak někdo může omlouvat kouření a tvrdit, že je vše v pořádku..v Božích očích určitě ne…Ledaže chcete dlouho, předlouho se očišťovat v očistcových plamenech z této „nevinné“ libůstky… avšak jsou tací, co nechtějí…:-)

 21. Ad :-(: My katolíci se řídíme učením Církve, v tomto případě v oblasti mravnosti, nikoliv soukromými úvahami, předsudky a preferencemi. Váš názor, že se snad světci, kteří holdovali Božímu daru v podobě tabáku, protivili Bohu a pečou se v očistci, zavání velkou dávkou sebevědomí.

  Martin R. Čejka

 22. Fr. Albert T.O.P. | 27.4.2017 z 20:13 |

  Od svych patnacti let kourim dymku. Mam jich asi dvacet, pecuji o ne, snad i sbiram. Dam si i dobry doutnik. Sveho casu jsem kouril i tri dymky denne ( ne najednou, samozrejme), sveho casu i rok vubec. Zadna zavislost u mne nevznikla, vic nez dva roky jsem nemel ani rymu, natoz neco horsiho. Tabak je casne dobro, jez nam Hospodin poskytl k relaxaci, cisteni mysli (jestlipak by treba mistr Tolkien napsal sve opus magnum bez uzivani dymkoveho koreni?), rozumnemu uziti. Bojovnici proti nemu neumi rozlisovat. I casnych dober mame uzivat s mirou. Jen tak zustavaji dobry.

 23. Von ten Čejka asi hulí a myslí si, jak je noblesní … No, není … Jak ta ženská se zpovídala z hříchu pýchy, že se pořád dívá do zrecadla, jak je krásná. Zpovědník: těžký hřích to není, ale je to těžký omyl.

 24. Ad Martin Čejka
  Sebevědomí vnímám spíše z vašeho komentáře, který není ani pravdivý ani realitou…
  Byl to můj soukromý duchovní zážitek se svým dědou, který za života holdoval cigaretám a který mi po 3 letech po svém skonu přišel „oznámit“, že musí své kuřáctví bolestně odčiňovat, a přišel mě svým způsobem i odradit, abych vůbec začal s cigaretami…
  Tenkrát jsem měl kolem 13 let, když jsem měl tento duchovní zážitek se svým + dědou, který, přestože celý život věřil v Boha, žil spořádně jako katolík, aniž by porušoval v něčem Desatero, odešel zaopatřen všemi dostupnými svátostmi, které několikrát absolvoval po dobu, co byl v nemocnici, mě přišel asi po 3 letech od svého skonu varovat, že trpí velmi – kvůli svému kuřáctví, které si také omlouval po dobu svého pozemského života a „netušil“, že duchovní realitou je, že kuřáctví je svévolné sebepoškozování zdraví a poškozování zdraví druhých lidí… a že tyto hříchy těla se naopak bolestně odčiňují v očistci…
  Myslete si co chcete, nemusíte otisknout, ani to nepředpokládám, ale vaše zlehčující a sebejisté názory v tomto, mi připadají docela pohoršující pro maličké…
  Nakonec se můžete ptát exorcistů, kteří vám potvrdí, že za kuřáctvím je démon cigaret, který od Boha nepochází a svazuje svobodu člověka, porušuje 5.přikázání NEZABIJEŠ v tom, že cigarety ukracují život o několik let a z blízkých, kteří musí karcinogenní škodliviny z cigaret nedobrovolně vdechovat, tím děláte potencionální onkologické pacienty, díky pasivnímu kuřáctví, které je ještě více nebezpečnější, jak upozorňují lékaři v současné době díky vědeckému výzkumu. Chcete to ignorovat a tvrdit, že si vystačíte s teoriemi ve středověku či za 1.republiky, kdy se o škodlivosti cigaret vůbec nic netušilo? Přece je implicitně zahrnuto do 5.přikázání vše, co škodí mně nebo druhému člověku na životě, zdraví atp. A že o tom nehlásala morálka z minulého století, ale to není podstatné…přece se nebudete ohánět takovými morálními argumenty, které jsou zastaralé…nedal vám Bůh soudnost…?
  Stačí si dohledat lékařské přednášky o škodlivosti cigaret a tabáku či se podívat na krabičky, varování na nich zcela jistě nepřehání

 25. matěj | 27.4.2017 z 21:01 |

  Ad Hodie: v tom dlouhém příspěvku nic o pečených světcích není ani to z toho žádným způsobem neplyne, protože za svou neinformovanost pochopitelně nemohli, takže Vaše reakce střílí vedle, ale jistě máte v rukávu i nějaké skutečné argumenty. V dnešní době už jsme informovaní dostatečně a církevní učení je také jasné, Církev nemusí jednotlivě vyjmenovávat všechny možné způsoby, jak by člověk mohl svévolně ubližovat tělu, které dostal svěřeno od Stvořitele, normu stačí stanovit obecně, protože kromě těla jsme byli nadáni i rozumem. Ale jako pravá Matka a Učitelka pamatuje Církev i na ty méně nadané, takže pokud se podíváme do nějakého novějšího zdroje, kterému už jsou zdravotní nebezpečí kouření známa, mluví jasně: „Kdo svévolně škodí na těle sobě? – Zdraví poškozuje, zvlášť v mladém věku pití lihovin a kouření.“ [Katechismus Katolického Náboženství, 1955] Můžete se tam podívat i na kontext, nic o dovolenosti mírné škody ap. tam není. Tedy ano, katolíci by se měli držet učení Církve. To je v tomto směru jasné, argumentovat třebas i světci z dob, kdy se o škodlivosti kouření nevědělo, nemá smysl.

 26. Helena | 27.4.2017 z 21:35 |

  Mě se zdá příspěvek o kouření dost nevhodný a hloupý. Jakási chvála kouření,kde se vše točí pochvalně o tomto zlozvyku. Prostě pro kuřáka je prý vše vyřešeno cigaretou,ne naším Pánem? Já vím,že je to psáno poněkud s nadsázkou,ale i tak se mi to zdá na těchto stránkách nevhodné i ty další obhajoby v komentářích.

 27. krmič | 27.4.2017 z 21:46 |

  to 🙂
  Smajlík „:-)“ jako nick a ještě jednou tentýž smajlík na konci má naznačovat, že celý váš traktát je vlastně podařená legrace, že to nemyslíte vážně? Skoro mi to tak připadá.
  Ostatně do oblasti humoru spadá samozřejmě vlastní článek.
  (Ale promiňte, že se k tomu vyjadřuji, jsem nekuřák, kuřáci mě neobtěžují a je mi to vlastně jedno. Admine, můžete mě smazat.)

 28. Laurentius | 27.4.2017 z 22:58 |

  Pane Čejko, píšete „My katolíci se řídíme…“ Neměl jste napsat “ My kuřáci…“? To, co píše 🙂 je sice soukromá úvaha, leč opřená o všeobecný názor lékařů, zdravotníků a zkušenost mnohých pozůstalých…

 29. Libor Rösner | 28.4.2017 z 10:15 |

  Páter Braito byl známý taškář, proto i tuto je úvahu je třeba brát s nadhledem. Vneslo se tu zbytečně moc emocí.

 30. Fr. Albert T.O.P. | 28.4.2017 z 10:22 |

  Nemohu se dockat obdobnych odsudku smerem k alkoholu, tlustemu masu a konzumaci nezdravych potravin. Panove (predevsim pan farar Vavrinec), opravdu si pripadate spravedlivi?

 31. Vít Jůza | 28.4.2017 z 10:25 |

  Názor, že člověk může být zcela lehkomyslně, svobodně a dobrovolně závislým a bezohledným kuřákem znehodnocujícím život a zdraví své i druhých, aniž by za to nesl odpovědnost (pravda, nemusí se jednat jen o očistec), protože přece přímý doslovný zákaz kouření není v žádném Božím ani církevním přikázání, zavání velkou dávkou sebevědomí. A znáte nějakého kuřáka, který tím není svázaný a závislý a bezohledný??? To spíš polehčující okolností bývá blbost … to může odůvodňovat, proč se kuřákům (nebo jinak drogově závislým, nebo jinak vážně hřešícím) nemusí vždy bez rozlišování upírat svaté svátosti, ale neznamená to rozhodně, že by se tím zmenšovala škodlivost kouření nebo že by bylo vhodné škodlivost kouření zlehčovat, právě naopak!

 32. Ad Laurentius: Ano, my katolíci, kuřáci i nekuřáci, se řídíme naukou Církve. Katoličtí mravoukové hovoří jasně, že kouření je mravně dovolené, pokud není nemírné. Najdeme to i v novém katechismu: „Ctnost mírnosti má člověka k tomu, aby se vyhnul jakékoliv přemíře v jídle, požívání alkoholu, kouření, užívání léků.“ Ve všech případech se jedná o věci dovolené, jejichž užívání má řídit ctnost mírnosti.

  Tzv. tažení proti kouření je součástí moderní pseudomorálky, kdy společnosti např. dovolují zabíjení dětí a šíření sodomie, ale propadají hysterii v případě užívání tabáku.

  Dát např. bezdomovci cigaretu považuji za skutek blíženecké lásky, neboť to bývá jedna z mála radostí, které v tomto slzavém údolí má. Bohužel seznávám, že jsou i tací, kteří by ho o tuto přirozenou útěchu klidně připravili.

  Kuřáci pochopitelně umírají a jsou nemocní, ale troufnu si směle tvrdit, že to samé potká i nekuřáky. Nebojme se dobré smrti.

  Martin R. Čejka

 33. Helena | 28.4.2017 z 12:45 |

  Já bych dala bezdomovci peníze a nechala na jeho svobodné vůli,kterou má od Pána Boha,ať je použije podle svého. Teď se tu řeší kouření a ne chudinky nenarození. Ostatně se mnou v porodnici byla mladá matka,která porodila asi v 7 m z důvodu kouření,k čemuž se sama přiznala a kouřila i při kojení,když už jí ho vypiplali a pít od ní nechtělo.

 34. Bohuš | 28.4.2017 z 14:18 |

  přeji vám pane Čejko radostné umírání s retkem na rtu

 35. Ondřej Karták | 28.4.2017 z 14:45 |

  ad. P. Jůza A znáte nějakého kuřáka, který tím není svázaný a závislý a bezohledný???

  Odp. Ano sebe. Kouřím jen když mám starosti, zpravidla před kanceláří či domem. Mám-li dobrou náladu nechutná mi to a cigarety si nekupuji. Nemám z toho nejmenších výčitek. Rovněž tak konzumuji bůček a sporadicky pivo. Mám vysoký tlak, ale ani jedno mně bezprostředně neohrožuje. V tomto smyslu mně více ohrožují zprávy ze života církevníků a politiky, které jsou silně stresující.

 36. Ondřej Karták | 28.4.2017 z 14:53 |

  AD 🙂

  Ona různá zjevení a doktoři toho napovídají. Já myslím, že to chce normální zdravý rozum, víru, a nehonit se za duchy.

  Doktoři např. ještě nedávno byli proti jezení vajec, najednou přišli na to, že jsou zdravá. Úzkostlivá péče o zdraví není naplňováním 5. přikázání, ale naopak buď duševní poruchou nebo lehkým hříchem pří překročení míry.

 37. Jaroslav | 28.4.2017 z 19:47 |

  „Kouření jako nejlepší ochrana proti sedmeru hlavních hříchů“

  Blaze těm, kteří to berou jako vtip. Běda tomu, koho nic lepšího vážně nenapadá 🙂

 38. Kačaba | 28.4.2017 z 21:51 |

  Jak sleduji diskuzi, mam z ní jediný pocit: Perte se a žerte se …

 39. Nejsem kuřák a proto jsem netušil, co je zobrazeno na krabičkách, ale schválně jsem si dnes v supermarketu prohlédl některé krabičky cigaret a po takovýchto odstrašujících heslech si říkám, co se zde vůbec řeší? Není to každému zcela jasné? Hledat výmluvy pro závislost na cigaretách tím, že se pokrytecky bude poukazovat na omyly a hloupost lidí minulého století, když se domnívali, že cigareta je dělá dospělými a noblesními, dnes v 21.století, je trochu silné kafe… Omlouvat drogu, která dřív nebo později vede k závislosti,na to by nevěřící nepřišli, to si musí zase katolíci dělat ostudu mezi normálně uvažujícími a lhát si navzájem o tom, jak nejsou závislí? Tak s cigaretou jedno provždy zatočte, skončete s tou smradlavou neřestí a nemusíte si skrze tyto diskuse obhajovat neobhajitelné…

 40. rosomák | 30.4.2017 z 6:54 |

  Zdejším kuřákům je třeba přiznat, že mají pravdu v tom, že dávka dělá jed.

  Samozřejmě zbytek tvrzení zdejších kuřáků je hitparáda směšnosti.
  Směšný je ten způsob obhajoby vlastního zlozvyku ve snaze z něj odstranit jak ZLO, tak případně i ZVYK.

 41. Tomáš | 30.4.2017 z 13:24 |

  Nevím, kdo co má proti Panně Marii tabákové. Snad není Panna Maria ochránkyní těžkého poškození zdraví a tím hříšníků proti 5. přikázání?!??? To jsou mi ale hereze. (((-.

  Ad MRČ: Já nikomu retka neberu – ale papír v nich neoddiskutovatelně smrdí. Mám to odbyté od vojny, kdy jsem omylem na ně přešel z dýmky a pak jsem s kouřením praštil, jak se mi znechutilo na dlouhé roky. Ale to je od vojny kolik let? No, raději ani nevzpomínat. (-.

 42. Jouda | 1.5.2017 z 20:27 |

  Když už jsme u toho.. pak tedy větší hřích než kuřák má ten, kdo jezdí autem, financuje machomedánské šejky a ISIL nákupem ropy, zamořuje planetu CO2 a obrušuje gumy jízdou po asfaltu. Polétavý prach z pneumatik je mnohem větší příčina nejrůznějších metastáz, než pár nevinných obláčků dýmu z tabáku, který (bohužel, bohudík) pochází z vůle Stvořitele. Pravdou je, že i kouření po vzoru dalších skutečností ve světě doznalo značné dekadence. Primitivní krabičkové hulení nejlevnějších smrdutých takytabáků zabalených v toaletním papíře má hodně daleko do kultivovaného užívání tabáku k radosti lidského srdce, jak bylo Stvořitelem zamýšleno. Vše je o kulturnosti kuřáka. Primitiv hulí krabičky s jedem od strýčka Sama z New Yorku a nemyslí na své okolí, potomky, ale člověk kulturní si vybere tabák pravý a kvalitní, který svojí opojnou vůní okouzlí nejen sebe, ale i své okolí. Prostě je kouření a kouření.

 43. Tomáš | 2.5.2017 z 21:41 |

  ad rosomák: zlozvyk alias závislost na nikotinu je úplně něco jiného než střídmé kouření, kde fakticky není možné závislost vypěstovat. Rozumím vám ale dobře, kdysi jsem pod vlivem neomodernismu zastával ten stejný pohled, než jsem zjistil, že jde skutečně o přemrštěnost, před kterou nás Církev Svatá varuje.

 44. rosomák | 2.5.2017 z 23:52 |

  Psal jsem o zlozvyku, nikoli o závislosti. To, že to mícháte dohromady je váš problém.
  Já vám v kouření nebráním. Ať si každý sám za sebe vybere svůj způsob hédonismu.

  Střídmé (kouření). To je fráze, která k posouzení závislosti není určující.
  Odkdy uživatel látky sám určuje závislost na takové látce?

 45. Tomáš | 3.5.2017 z 9:39 |

  ad rosomák: Od té doby, co existuje zdravý katolický rozum. A nebuďte na mne arogantní. Já Vám píšu ve slušnosti.
  (Pokud jste z diecéze HK, tak dodatečně zdravím.)

 46. jozef | 7.5.2017 z 20:49 |

  Ja si rád zapálim svoju fajku vediac, že som v dobrej spoločnosti milovníkov tabaku ako bol sv. Ján Vianney, páter Pio, či Bernadeta, ktorej sa zjavila Panna Mária v Lurdoch. Bernardete v kláštore povedala predstavená, že ak neprestane šnupať tabak tak ju nikdy nevyhlásia za svätú, na čo je dnes už svätá odpovedala: A vy sestra Šantal budete určite vyhlásená za svätú pretože nešnupete. Podobne aj diskutéri hore s NIKDY a NESMIE a ZAKÁZAŤ a NESEBAPOŠKODZOVAŤ názormi získajú miesto v nebi 😉 A až porazíte hrozbu s názvom tabak, tak potom úplne zakážte alkohol a na Sv. omši sa bude používať voda zo záchoda, prefiltrovaná cez Brita filter. To bude ekologické a zároveň zdravé. Náááá len vás naťahujem, teda ak sa to dá pochopiť, lebo aj mikroagresia je vlastne agresia a každá agresia je vlastne vojna.

 47. Juraj | 9.5.2017 z 8:21 |

  Juraj
  -popierat,ze fajcenie je v akejkolvek rozsahu zdraviu neskodne prameni k osobnej slabosti.Tí ktorí k tejto zavislosti prepadli sú určitý nestastnici-isto vacsina z nich sa x krat pokusala so zavislostou skoncovat,ale neuspesne.Mám hlboku empatiu k tým,ktori su v zajati tejto zavislosti
  pretoze sam som bol silny fajciar az do svojich 32 rokov.Súčasťou mojho nahleho obratenie k Bohu 26.03.1976
  vcetne mravneho a moralneho uzdravenia bol aj „dodatok“ požiadavku od Pana Boha,aby som zahodil aj cigarety.Od
  vtedy uz 41 rokov od fajcenia abstinujem.Tím,ktorí sa chcu uprimne tabakovej zavislosti
  zbavit a cez všetku snahu sa im to zatial nepodarilo radím obratit sa o pomoc VSEMOHUCEHO.
  Tím,ktorí zpochybňuju skodlivost fajcenia a to uz z akychkolvek dovodov (najcastejsie je to osobna neochota zbavit sa tejto pozivacnosti) len chcem pripomenut „kto nerespektuje
  principy nedovidi dosledky“
  Aké principy ? viz upozornenia na krabičkách cigariet o skodlivosti fajcenia musia distributori
  povinne uvádzat cez to všetko,ze im to umensuje zisky.

 48. Tomáš | 11.5.2017 z 11:37 |

  ad Juraj: díky za Vaše svědectví a za mimovolné potvrzení mého komentáře výše, kde píšu o střídmosti v kouření, která za žádných okolností nevytváří z člověka závislého silného kuřáka.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*