Celé Polsko obepne v sobotu 7. října modlitba živého růžence

V sobotu 7. října vytvoří Poláci podél celých hranic své země 3,5 tisíce km dlouhý řetěz živého růžence. Ve zhruba 320 kostelích se bude na milion věřících v rámci iniciativy  „Różaniec do granic“ modlit za všechny potřeby našich časů, za ochranu a obrácení Polska i světa, uchránění víry v Evropě a v neposlední řadě vyjadřovat věrnost a poslušnost Matce Boží a vyprošovat odpuštění za všechna rouhání proti ní a Bohu.

Iniciativa navazuje na velkolepou kající pobožnost, jíž se vloni v Čenstochové účastnilo na 150 000 věřících. Letos je ve 320 farnostech 22 polských diecézí přihlášeno již asi 1 milion věřících, kteří se v jeden den a jednu hodinu spojí v modlitbě růžence. Nebudou se modlit jen v kostelích. Aktivitu podpoří i rybáři na vlnách Baltu, stovky kajakářů na řekách Bug či Lava nebo horolezci na vrcholech Tater. V Zakopanem se bude s věřícími modlit krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski a podporu vyjádřily a účast přislíbily i mnohé známé osobnosti, např. herci. Modlitba růžence bude probíhat i na několika letištích, neboť „letiště je specifickým hraničním prostorem“, jak uvedl P. Zbigniew Stefaniak, varšavského Chopinova letiště, kde se bude s věřícími modlit v kapli Božího Milosrdenství.

„V žádném případě nejde o vytváření zdí okolo Polska,“ říká jeden z hlavních iniciátorů Maciej Bodasiński. „Naopak, chceme zbourat zdi, které jsou vystavěny v našich srdcích a myslích. Vcházíme do světa s tím, co máme nejdražšího – svou víru a historii a mimořádný vztah s Pannou Marií, Královnou Polska. To je poklad našeho národa, s nímž se chceme podělit s dalšími zeměmi Evropy.“

Jednotný program začne ve všech kostelích v 10.30 modlitbou a přednáškou, poté bude v 11.00 následovat mše, adorace a od 14.00 růženec. Program bude zakončen v 15.30 závěrečnou modlitbou.

Datum 7. října nebylo vybráno náhodně – v tento den roku 1571 slavila křesťanská vojska slavné vítězství nad Turky u Lepanta, díky čemuž jim zabránili proniknout do Evropy. Křesťané byli podporování modlitbou růžence, k níž vyzval všechny papež sv. Pius V., jenž na památku tohoto vítězství ustanovil 7. říjen jako den Panny Marie Růžencové. Zároveň toto datum upomíná i na 100leté výročí Fatimy, kde Panna Maria rovněž vyzývala ke každodenní modlitbě růžence, a na 140 výročí zjevení Panny Marie v Gietrzwałdu v r. 1877, jediném uznaném mariánském zjevení v Polsku.

„Růženec je mocnou zbraní v boji se zlem, tak mocnou, že dokáže změnit běh dějin. Tisíce svědectví a zaznamenaných zázraků jsou dokladem mimořádné účinnosti této modlitby. Maria je královnou Polska, bdí nad námi po celé generace a v kritických momentech našich dějin byla vždy s námi a my s ní. Jako prostředek k záchraně světa nám dala růženec. Proto věříme, že bude-li se růženec modlit zhruba milion Poláků na hranicích země, může to nejen změnit běh dějin, ale také otevřít srdce našich spoluobčanů na působení Boží milosti,“ píše se na úvod webu, věnovaném této myšlence.

Web, kde najdete mapku s farnostmi zapojenými do iniciativy plus další informace.

Libor Rösner

21 Komentářů k "Celé Polsko obepne v sobotu 7. října modlitba živého růžence"

 1. Markéta Malcová | 7.10.2017 z 11:59 |

  Modlí se tam také ten nový „světelný“?

 2. Tomáš | 7.10.2017 z 16:59 |

  Polsko umí překvapit.

 3. krmič | 7.10.2017 z 17:56 |

  Jako obvykle trochu OT. Jen tak k dnešnímu svátku. Manželka zemřela na 440. výročí bitvy u Lepanta, 7. 10. 2011 večer. Myslím, že v hodinu, kdy bitva definitivně skončila…

 4. Pavel | 8.10.2017 z 10:44 |

  „Datum 7. října nebylo vybráno náhodně – v tento den roku 1571 slavila křesťanská vojska slavné vítězství nad Turky u Lepanta, díky čemuž jim zabránili proniknout do Evropy. Křesťané byli podporování modlitbou růžence, k níž vyzval všechny papež sv. Pius V., jenž na památku tohoto vítězství ustanovil 7. říjen jako den Panny Marie Růžencové“. – Obávám se,že toto je už poslední zbraň proti cílené a plánované islamizaci Evropy. Může ovšem být stejně účinná jako v roce 1571.

 5. Ad Markéta Malcová: Obávám se, že ano. Konec konců vymyslel ho „polský papež“. Ale pokud vím, tak záleží na farnostech a účastnících.

  Martin R. Čejka

 6. Libor Rösner | 9.10.2017 z 10:29 |

  Ad Markéta Malcová – Tam, kde jsem byl já, tak ano. Program byl dán pro všechny stejně, s růžencem se mělo začít ve 14.00 a na 15.30 bylo naplánované požehnání. Z toho vyplývá, že se počítalo s těmi třemi klasickými. V řadě míst byl tedy i ten „světelný“ s tím, že dva se modlily čelem k Polsku (ve 13.00 se po adoraci vyšlo v procesí směrem k hranici), dva přes hranici.
  Celkový dojem mám úžasný, celá atmosféra, vědomí, že tam byli lidi třeba až z Lodže (cca 350 km vzdálené), což byl obecný jev v celé zemi v tu sobotu, polské a vatikánské vlajky v oknech… Opravdu silný zážitek.
  Tu je třeba video od Baltu: https://www.youtube.com/watch?v=F3Yk5FsbVnU nebo z jedné z farností: https://www.youtube.com/watch?v=xkiGhL1YpAw

 7. Libor Rösner | 9.10.2017 z 10:38 |

  Ad Pavel – K Vašim obavám jen tolik: je to nejmocnější zbraň, bohatě stačí. Víte, když jsem si tam uvědomil, že v tuto chvíli doslova celou zemi obepínal řetěz lidí modlících se růženec, věděl jsem na 100 %, že to je právě ono, že je to hráz pevnější než beton, že ji nemůže nic zdolat.

 8. Markéta Malcová | 9.10.2017 z 11:43 |

  Ad Hodie – Ano, toho jsem se tak nějak „bála“.

  Ad Libor Rösner – V každém případě dík za Vaše svědectví.

 9. Tomáš | 9.10.2017 z 19:26 |

  Musím se, žel, přidat se svojí skepsí k Markétě. Ano, Růženec mocnou zbraní je, moje obava je o tom, jestli ji to „světlo“ citelně neoslabuje, neboli neznesvěcuje.
  K výrazivu „atmosféra“ ve spojení s katolickými akcemi, jsem poněkud rezervovanější, protože neomodernisté mají potřebu vytvářet různé „atmosféry“ a jiné slovo v těchto souvislostech prakticky neznají. Kam se nám podělo duchovno a posvátno…?

 10. Libor Rösner | 10.10.2017 z 7:56 |

  Ad Tomáš – Ať už to nazvu jakkoli, v Branicích, kde jsem byl já, nebylo znát snahu po vytváření atmosféry tak, jak to vnímáte v kontextu doby Vy. Pokud tak nechápete např. litanie ke všem svatým modlené při procesí. Vím, že jinde to vzali do rukou harceři a šlo se část procesí s kytarou, ale u nás ne.

 11. Tomáš | 10.10.2017 z 19:17 |

  To neberte osobně, Libore. Nebylo to takto na Vás nebo tuto akci míněno. Já totiž dost často okolo sebe slýchávám cosi o vánoční atmosféře téměř od začátku deštivého září v jedné rodině, kde poněkud častěji bývám, tak jsem na to slovo maličko podrážděný. Omluva, pokud jsem se Vás dotknul a dík za pochopení mého (někdy dost neutěšeného) pohledu.

 12. Libor Rösner | 12.10.2017 z 8:12 |

  Ad Tomáš – Hodně slov je dnes zprofanováno a ztrácí postupně svůj původní význam. Lidé je pak často vnímají v tom posunutém.

 13. Tomáš | 12.10.2017 z 20:44 |

  @L.R.: No právě. Proto ten můj, nikoli bezbolestný, povzdech…

 14. Libor Rösner | 13.10.2017 z 8:15 |

  Socci píše, že žádné italské ani vatikánské médium nereferuje o této akci, je prý celková cenzura, příkaz přišel z domu sv. Marty, prý velice ostrý.

  https://gloria.tv/article/37BeyrvGuc96DPf2ACa7YsqkX

 15. S tím, co píše Socci, bych byl občas opatrný. Italská média o tom psala, včetně deníku Avvenire, které snad dokonce spadá pod biskupskou konferenci, byť je levičácký „až na půdu“.

  Martin R. Čejka

 16. Libor Rösner | 13.10.2017 z 9:57 |

  Tak to je dobře, on ale spíše myslel, jak jsem tomu rozuměl, že o tom nepsala předem.

 17. mě by třeba zajímalo kdo dokázal takovou masovou akci zorganizovat

 18. Libor Rösner | 19.10.2017 z 10:54 |

  Ad Josef – Vyšlo to zdola. A lidi se toho chytli, vzali to za své a už to jelo. A ne poprvé. Pomohly sociální sítě, jejichž prostřednictvím se to rozšířilo, katolická média, ale i ty osobnosti. Pomohlo i to, že to mělo i národnostní podtext, což je u Poláků časté, už třeba jen ty kancionálové písně, mezi nimiž najdeme ty „říznuté“ vlasteneckým. „Boze, cos Polsce“; „Bogurodzica“ atd. Velkou roli sehrála i podpora biskupů, jako poslední to podpořil údajně opolský bp. Czaja.

 19. ty souvislosti bych chtě znát, moc tomu nevěřím

 20. Libor Rösner | 24.10.2017 z 15:23 |

  Ad Josef – Má to původ v tradici těchto modlitebních akcí v Polsku, vzpomeňme jen rok 1920 nebo otázku 1000 let od křtu Polska. I tady píši, že to navazuje na nedávnou modlitbu v Čenstochové, je zbytečné a škoda hledat v tom nějaké negativní konotace. Kéž by se někdy u nás povedlo katolíky k něčemu takovému vyburcovat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*