Vatikán zlikvidoval trapisty v Mariawaldu

Trapisté v německém Mariawaldu sloužili jako jedni z mála mši sv. pouze v tradičním katolickém ritu. Zmíněné mnišské společenství je už minulostí. Vatikánská Kongregace pro společnosti zasvěceného života a společnosti apoštolského života přinutila Řád cisterciáků přísné observance, aby klášter, který by příští rok oslavil sto desáté výročí svého působení, zavřel.

Trapisté přišli do Mariawaldu na území Severního Porýní v roce 1909. Více než století zde žili podle přísné řehole svého řádu. Vedli klášterní hospodářství, prodávali své výrobky nejen na místě, ale později i prostřednictvím internetového obchodu.

Papež Benedikt XVI. dopisem ze dne 21. listopadu 2008 povolil klášteru návrat k tradičnímu trapistickému životu a liturgii. Jeho činnost však vyvolávala značnou nelibost v řadách vyznavačů tolerance. V říjnu 2016 se musel svého úřadu vzdát opat Mariawaldu Dom Josef Vollberg O.C.S.O.

J. M. Bernardus Peeters z nizozemského opatství Konigshoeven, kterému německý klášter poté bezprostředně podléhal, ještě před několika týdny souhlasil s jeho další činností. Dům měl být sice formálně uzavřen a řeholníci měli být připojeni k alsaskému opatství Oelenberg, fakticky by však zůstali v Mariawaldu a pokračovali v řeholním způsobu života jako dosud.

Vedení řádu takové řešení potvrdilo a dokonce klášteru nařídilo přijímat uchazeče do noviciátu. Vatikánská Kongregace pro společnosti zasvěceného života a společnosti apoštolského života, v jejíž čele stojí brazilský kardinál João Braz de Aviz, to však zamítla.

Nyní Vatikán, vedení řádu a cášská diecéze prohlásily, že klášter končí. Mniši budou rozděleni do jiných klášterů a veškerý majetek připadne diecézi.

 

Zdroj: gloria.tv, rorate-caeli.blogspot.com

13 Komentářů k "Vatikán zlikvidoval trapisty v Mariawaldu"

 1. Tomáš Navrátil | 24.1.2018 z 21:07 |

  Co nezvládli komunisti za 40 roků zmršit, musí dokonat Jeho Osvícenost.

 2. Felix Leo | 24.1.2018 z 21:19 |

  Klášter není uzavřen kvůli tradičnímu ritu, ale neschopnosti fungování – prostě 10 mnichů s věkem nad 80 let není schopno klášter udržet. Většina mnichů odchází kvůli věku do domovů důchodců. Blíže viz např. https://www.aachener-nachrichten.de/lokales/region/entscheidung-gefallen-kloster-mariawald-wird-geschlossen-1.1809459

 3. Děkuji za upřesnění. Ale otázku starších mnichů řešilo ujednání v rámci řádu, tj. měli být případně přesunuti do jiných klášterů při zachování Mariawaldu. Navíc pokud by byl hlavní otázkou věk, pak se jeví nesmyslné dřívější donucení relativně mladého opata k rezignaci. Uvidíme, jaké budou další informace. Ale ještě jednou děkuji za odkaz.

  Martin R. Čejka

 4. Ignác Pospíšil | 24.1.2018 z 21:49 |

  Ad Feix Leo: Promiňte, ale to jsou přece žvásty… V klášteře nebyli jen starci nad 80, ale i mladí mniši, kteří jej zvládali provozovat – a nebýt toho, že klášter se pod vedením mladého opata obrátil k tradičnímu ritu, nikdy by k jeho zrušení z tohoto důvodu nedošlo. Sám trapistický řád s uzavřením kláštera nesouhlasil.

 5. Tomáš Navrátil | 25.1.2018 z 9:19 |

  „Mniši budou rozděleni do jiných klášterů a veškerý majetek připadne diecézi.“
  Jak je vlastně možné, že nezůstane majetek trapistů v řádu, ale bude jen tak předán diecézi?

 6. Lucie Cekotová | 25.1.2018 z 14:01 |

  Otázka na redakci: odkud pochází úvodní fotka? Protože pokud ilustruje současné poměry v Mariawaldu, je z ní na první pohled zřejmé, že tvrzení o „starcích nad 80“ je mírně řečeno účelové.

 7. Ad Lucie Cekotová: Fotografie je z roku 2012.

  MRČ

 8. František | 25.1.2018 z 18:29 |

  Bojím sa o osud Vyššieho Brodu…

  Modlime sa, aby sa Pánovi zapáčilo ich uchrániť…

 9. Vávlav | 26.1.2018 z 13:47 |

  Pozdrav Pán Bůh,
  k výše diskutované fotografii: v chóru nevidíme pouze trapisty z Mariawaldu, ale také z Oelenbergu, salvatoriány, cisterciáckeho opata již zrušeného kláštera Himmerod, benediktiny a diecézní a FSSP kněžstvo a seminaristy.
  viz http://www.newliturgicalmovement.org/2009/09/pontifical-mass-for-centenary-of.html
  Místní komunita tudíž tvoří jen nepatrnou část osazenstva. Asi nejdůvěryhodnější zprávou o počtu mnichů je statistika trapistického řádu z prosince roku 2016, kdy mariawaldská komunita zahrnovala 9 mnichů s věčnými sliby, 1 mnicha s časnými, 1 novice a 2 postulanty (+ 1 nepřítomného mnicha).
  Někde jsem však v souvislosti s uzavřením kláštera četl o odchodu dvou noviců v roce 2017.

 10. V klášterech není zvykem posílat staré členy řádu do Domovů důchodců.
  Mladší přece o staré pečují až do smrti.

 11. Pavel | 28.1.2018 z 9:04 |

  Možná,že budova kláštera bude předána do užívání afgánským migrantům…

 12. Petr Parvus | 29.1.2018 z 14:45 |

  Pozadí asi nebude tak černobílé a dost možná je tady Vatikán použit na špinavou práci. Když jsem viděl fotografie kláštera, tak mne hned napadlo, že možná jde zase jenom o majetek a někdo našel cestu, jak se dostat k velmi aktraktivním nemovitostem.

 13. Pavel | 6.1.2019 z 13:50 |

  Ještě by se měl zlikvidovat klášter ve Vyšším Brodě, aby nekazil lidi.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*