Kanada mění „diskriminační“ slova státní hymny

Ve středu 31. ledna vešla v Kanadě v platnost úprava státní hymny, která nahradí její dosavadní „genderově nevyváženou“ podobu. Změnu se podařilo v kanadském parlamentu prosadit liberálním zastupitelům.

Od r. 1980, kdy se píseň „Ó, Kanado“ stala oficiálně hymnou tohoto severoamerického státu, proběhlo několik pokusů na její úpravu. Trnem v oku kritiků byla pasáž „Láska pravého vlastence vede všechny tvé syny“, která jim připadala diskriminační, jelikož podle nich opomíjela ženy. Poslední fázi bitvy o text hymny započal v r. 2016 liberální poslanec Mauril Belanger a byla úspěšná. V úterý 30. ledna odhlasovali kanadští poslanci změnu inkriminované pasáže, když ti konzervativní opustili na protest sál. Nově se bude odteď zpívat Láska pravého vlastence vede všechny nás“.

Nejde o první případ svého druhu, nedávno řešili podobný případ i v Rakousku, když tamní levicové poslankyně prosadily změnu na „zrovnoprávnění“, takže Rakušané již nezpívají „jsi vlastí velkých synů“, nýbrž „jsi vlastí velkých dcer a synů“.

Libor Rösner

1 Komentář k "Kanada mění „diskriminační“ slova státní hymny"

  1. Karel | 8.2.2018 z 10:20 |

    A kdy přijde na řadu Bible? Ve Starém zákoně se to syny jen hemží. Kdo se konečně toho převratného projektu gender-bible ujme? Scéna je připravena.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*