Protikatolická tyranie v kdysi katolickém Irsku

Třebaže současná doba se zdá být bez nadsázky vymknutá z kloubů celosvětově, opatření maskující likvidaci svobody pláštíkem boje proti koronaviru v zemi, jež byla ještě nedávno baštou katolicismu, přesahují opravdu všechny meze. Již v říjnu loňského roku schválil irský parlament novelu zákona o veřejném zdraví, podle něhož je sloužení mše svaté v době lockdownu trestným činem, za nějž takto provinilému knězi hrozí pokuta 2 500 eur nebo šest měsíců vězení, případně obojí. Katolická média si okamžitě povšimla, že podobným sankcím byli kněží v Irsku vystaveni naposledy za pronásledování katolíků v době, kdy bylo Irsko součástí Britského impéria, v němž byl katolicismus postaven mimo zákon až do roku 1829.

O tom, že to režim s represemi myslí vážně, se záhy přesvědčil otec P. J. Hughes z Cavanu, který mši svatou sloužit nepřestal. Někdo ho ovšem udal – udavačství evidentně není národní kratochvílí jen v Česku – takže před mší svatou následující neděli dorazila policie s varováním, že porušuje zákon. Otec Hughes se odvolal na irskou ústavu a svobodné praktikování náboženství, které je v ní zakotveno. Po mši dorazili tentokrát již čtyři policisté s informací, že proti němu bylo zahájeno trestní stíhání. Případ není ojedinělý; další je hlášen např. z Corku.

Patrně vrcholu dosáhla irská státní zvůle 25. dubna, kdy Garda (irská policie) vnikla do kostela Kněžského bratrstva sv. Pia X. v Athlone právě během mše svaté, bez jakékoli úcty k Nejsvětější svátosti, k posvátnosti místa či čemukoli jinému. V kostele byla hrstka lidí vzorně dodržujících „sociální distancování“. Jeden z účastníků zákrok v kostele natočil a krátké video se vzápětí ocitlo na sociálních sítích. Jak informoval portál Rorate Caeli, reakce – skoro by se chtělo říct pomsta – úřadů na sebe nenechala dlouho čekat. Po několika dnech vtrhli gardisté uprostřed noci do domu autora nahrávky Pata Sweeneyho, vyrazili dveře, odebrali jeho děti a jeho samotného zadrželi pod záminkou „obav o jeho duševní zdraví“. Nám českým pamětníkům to nemohlo nepřipomenout způsoby, jak československý komunistický režim zacházel s disidenty. Umisťování do psychiatrických léčeben patřilo k jeho oblíbeným metodám; katolický aktivista Augustin Navrátil by mohl vyprávět.

Rorate Caeli vyzývá katolíky celého světa, aby protestovali u irských ambasád, úřadů i samotné Gardy. „Tato protikatolická diktatura musí ihned skončit,“ píše se v článku. Inu, nejspíš hned tak neskončí – což ovšem neznamená, že bychom se s tím měli smiřovat.

Lucie Cekotová

Zdroje:
https://ionainstitute.ie/clergy-who-hold-acts-of-public-worship-can-go-to-prison-under-new-covid-measures/
https://www.lifesitenews.com/news/irish-police-enforce-ban-on-mass-threaten-priests-with-jail
http://www.indymedia.ie/article/107814
https://rorate-caeli.blogspot.com/2021/05/the-republic-of-ireland-anti-catholic.html

Připojujeme text dopisu odeslaného vydavatelem Te Deum Michalem Semínem irské velvyslankyni v Praze. Bude jistě dobře, nebude-li jediný.

Velvyslankyně Irské republiky
Cliona Manahan
Tržiště 13
118 00 Praha 1

Vážená paní velvyslankyně,

dovolte mi, abych vyjádřil své rozhořčení nad porušováním náboženské svobody ve vaší zemi. Zvláště pak mám na mysli trestní stíhání katolického kněze P. J. Hughese  z Cavanu za sloužení veřejné mše svaté, policejní zásah při mši svaté v kostele ve městě Athlone a následné odebrání dětí z péče jejich otce Patricka Sweeneyho, který se této bohoslužby účastnil. Připomíná mi to praktiky komunistického režimu, který v naší zemi za mého mládí panoval a před kterým mnozí mí spoluobčané hledali azyl i ve Vaší krásné vlasti. Policejní zásah v bytě pana Sweeneyho po třetí hodině ranní, završené odvozem dětí na blíže nespecifikované místo, je samo o sobě krajně nelidské. Pokud k tomu přidáme zdůvodnění irských úřadů, že pro děti bude lepší, nebudou-li v péči člověka proto, že verbálně oponoval příslušníkům policie, zasahujícím proti věřícím při mši svaté v Athlone, nelze postup irské policie hodnotit jinak, než jako zločin proti lidskosti.

Budu Vám vděčný, když toto moje stanovisko budete tlumočit příslušným irským úřadům.

V úctě
Michal Semín

5 Komentářů k "Protikatolická tyranie v kdysi katolickém Irsku"

 1. Pavel P. | 8.5.2021 z 19:03 |

  Nic není bez hranic. Vše končí,
  oceán, řeky, ledy, mráz.
  Jen ty jsi věčná, lásko vroucí,
  ty, moje zem, má vlast.

  Tak takhle kdysi psal verše básník Jevgenij Jevtušenko… je to v kontextu s dnešní šílenou realitou vůbec možné?

 2. Dr. Radomír Malý | 9.5.2021 z 10:09 |

  Nejhorší na tom je, že tyto zločiny proti Bohu i proti lidskosti páchají lidé, kteří se označují za katolíky, současní irští představitelé se ke katolicismu oficiálně hlásí. Podobně jako Biden v USA nebo Trudeau v Kanadě, přední propagátoři potratů, homosexuality a transgenderismu. Vlci už jsou ve stádě – a to nejen politikové, ale i hodnostáři s mitrami a učitelé na církevních školách. Jen Pán nás může osvobodit.

 3. Michal Semín | 12.5.2021 z 13:23 |

  Zde je odpověď z irské ambasády:

  Dobrý den, pane Semíne,
  obdrželi jsme Váš dopis. Děkujeme, že jste kontaktoval velvyslanectví.
  Předáme jej irskému ministerstvu zahraničí k dalšímu zpracování a příp. předání relevantním irským orgánům.

  S pozdravem,
  Velvyslanectví Irska v Praze

 4. Libor Rösner | 13.5.2021 z 8:16 |

  Michale, beztak ten relevantní orgán bude Liga proti homofobii…

 5. Ondřej Karták | 23.5.2021 z 18:17 |

  Nechci vám brát bojovný zápal, ale obávám se, že podobné petice budou brát asi tak vážně, jako se KTS Kůže (t.č. ministr sanitárních opatření) zabývá opakovanými výzvami Nejvyššího soudu o nezákonnosti šikany obyvatelstva u nás.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*