Arcibiskup ukončil činnost Kněžského bratrstva sv. Petra v rodišti sv. Bernarda

Dijonský arcibiskup ukončuje činnost kněží z Kněžského bratrstva sv. Petra ve Fontaine-lès-Dijon v bazilice sv. Bernarda, kde sloužili třiadvacet let.

Na základě rozhodnutí arcibiskupa Rolanda Minneratha skončí duchovní správa Kněžského bratrstva sv. Petra (FSSP) ve městě, kde se narodil sv. Bernard. Na mše sloužené FSSP zde chodilo více než tři sta věřících.

O věřící, kteří se chtějí účastnit bohoslužeb v tradičním ritu, se od září mají starat diecézní kněží sloužící rovněž novou mši. Arcibiskup Minnerath ve svém prohlášení uvedl, že tento krok je dán přeložením jednoho ze dvou kněží FSSP do jiné diecéze.

Představený FSSP v Dijonu P. Roch Perrel ovšem podotkl, že dotyčný kněz z baziliky sv. Bernarda měl být nahrazen jiným. FSSP usilovalo o setkání s arcibiskupem, ale nebylo vyslyšeno. Arcibiskup Minnerath delegaci věřících sdělil, že důvodem ukončení činnosti FSSP je skutečnost, že jeho kněží nekoncelebrují.

„Chtěl koncelebraci při mši křižma během Svatého týdne, ale už jsme to léta nedělali, protože máme výhrady k nové mši a nesloužíme ve stejném tempu. Arcibiskup s tím nejdřív souhlasil, i když se mu to nelíbilo, ale teď nás z toho důvodu vyhazuje, čímž zneužívá svou autoritu,“ dodal P. Perrel. Jak uvedl, na základě kánonu 902 Kodexu kanonického práva nemůže být nikdo ke koncelebraci nucen.

Katolická zpravodajská agentura (Catholic News Agency) se obrátila na arcidiecézi s prosbou o vysvětlení. Bylo jí „e zármutkem“ sděleno, že kněží FSSP slouží výlučně „mimořádnou formu“, a proto odmítají „příležitostně koncelebrovat s ostatními kněžími řádnou formu“. Diecézní kněží, kteří mají v budoucnu jejich službu převzít, zajistí „trvalou výměnu mezi lidmi obou ritů“.

Celá věc souvisí s dotazníkem papeže Františka, ve kterém se měli biskupové uvést zápory či případně klady sloužení tradiční liturgie ve své diecézi, přičemž mj. odmítání koncelebrace je zde uváděno jako problematické.

Dosud kněží FSSP sloužili v bazilice dvanáct mší během týdne. Od září diecézní kněží zajistí pouze jednu nedělní mši. FSSP navíc vedlo skupinu mládeže, zajišťovalo výuku náboženství a věnovalo se charitativní činnosti.

Věřící uspořádali petici, ve které vyjádřili nesouhlas s rozhodnutím arcibiskupa Minneratha. Tu během prvního týdne podepsalo dva a půl tisíce lidí. Arcidiecéze ale odpověděla, že „to nic nezmění“, jelikož většina podpisů není od místních věřících.

 

Zdroj: catholicnewsagency.com

3 Komentáře k "Arcibiskup ukončil činnost Kněžského bratrstva sv. Petra v rodišti sv. Bernarda"

  1. Pavel P. | 18.6.2021 z 13:54 |

    Zdá se, že „dlouhá cesta institucemi“, kterou propagoval marxistický filosof a politik Antonio Gramsci ( 1891-1937) se pod patronací papeže Františka svižně realizuje i v katolické církvi.

  2. Tomáš Navrátil | 19.6.2021 z 10:21 |

    V FSSP by už mohli pochopit, že přes sůčasné hiearchy dobrá cesta nevede.

  3. Renda | 19.6.2021 z 20:16 |

    Zde se ukazuje , že měl monsignor pravdu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*