Mše, křty, svatby a pohřby jenom pro plně „očkované“

Arcidiecéze Nový Brunšvik v Kanadě povolila účast na bohoslužbách, křtech a pohřbech pouze osobám, které přijaly druhou dávku tzv. vakcíny proti COVID-19. Oznámil to ve svém listě arcibiskup Valéry Vienneau.

Ke zmíněným opatřením se arcidiecéze rozhodla po setkání s provinciální ministryní zdravotnictví Dorothy Shephardovou, která zástupcům náboženských skupin představila nové směrnice pro boj s „pandemií“.

Mons. Vienneau ve svém listě sám uvádí, že ministryně „naznačila, že směrnice mají jediný cíl: zvýšit počet plně očkovaných lidí v provincii (dvě dávky)“.

Z toho důvodu arcibiskup Vienneau nařídil, že na shromážděních v rámci arcidiecéze mohou být přítomni pouze lidé po druhé dávce „vakcíny“, přičemž shromážděními jsou míněny „náboženské obřady (nedělní i všední mše, modlitební setkání, křty, svatby a pohřby, biřmování, první smíření, první přijímání), farní a pastorační setkání, katechetická setkání, organizační setkání, konference, dílny, přátelská a společenská setkání, bingo, karetní hry atd.)“.

Přítomnými pak jsou „kněží, laičtí služebníci, členové pěveckého sboru, dobrovolníci, věřící a další účastníci. To se také týká rodinných příslušníků a blízkých přátel na křtech, svatbách nebo pohřbech“.

Výjimku zatím představují lidé mladší dvanácti let, „jelikož nemohou být v současné době očkováni“.

Před mší mají dobrovolníci „u vchodu každého kostela vyžadovat od věřících řádné potvrzení o očkování a sepisovat seznam plně očkovaných lidí. Tento seznam bude opět použit následující neděli, aby naši dobrovolníci nemuseli pokaždé žádat naše farníky o potvrzení o očkování. Potvrzení o očkování bude tedy vyžadováno pouze od nových lidí“.

Mons. Vienneau dodává, že zmíněné seznamy mohou být případně vyžádány vládou.

Také „během pohřbů, křtů a svateb bude nutné pořídit seznam účastníků po té, co bude zaručeno, že jsou dvakrát očkováni“.

Nakonec arcibiskup věřícím sdělil, že „ministryně počítá s naší spoluprací“.

15 Komentářů k "Mše, křty, svatby a pohřby jenom pro plně „očkované“"

 1. IVA Podzimková | 20.9.2021 z 20:22 |

  Kdo by chtěl svůj život zachránit, ztratí ho

 2. Anna Lavrova | 21.9.2021 z 9:01 |

  Farnosť sv. Egídia v Bardejove oficiálne vyvesila na viditeľných miestach takýto rozpis sv. omší na nedele:

  6:30 – pre zaočkovaných
  8:00 – pre OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní)
  9:00 – pre OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní)
  10:00 – pre zaočkovaných
  15:00 – pre OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní)
  18:00 – pre zaočkovaných
  Bardejov
  Zdroj: https://www.christianitas.sk/svata-omsa-v-bardejove-len-pre-vyvolenych-kam-az-je-cirkev-ochotna-zajst/

 3. George Smiley | 21.9.2021 z 9:01 |

  Znamení Šelmy?

 4. Katechizmus Katolíckej Cirkvi:
  KKC 2106: V náboženskej oblasti nikto nesmie byť nútený, aby konal proti svojmu svedomiu, ani sa nikomu nesmie brániť, aby v náležitých hraniciach konal podľa svojho svedomia súkromne alebo verejne, či už sám, alebo v spojení s inými.
  KKC 1738: Právo na používanie slobody (čiže právo slobodne rozhodovať a konať) je neoddeliteľnou požiadavkou dôstojnostiľudskej osoby najmä v morálnej a náboženskej oblasti. Toto právo musí občianska moc uznávať a chrániť v hraniciach spoločného dobra a verejného poriadku.

 5. n.a. | 22.9.2021 z 5:36 |

  A nebožtík nad 12 let musí mít taky obě dávky ?

 6. Ad n.a.: Také mě to napadlo. Instrukce to zatím neřeší, jsou v nich „díry“.

  MRČ

 7. Parsifal | 22.9.2021 z 16:08 |

  Zrno se odděluje od plev. Vlci v rouše beránčím se demaskují. Děkujme Bohu.
  Kdo vytrvá, spasen bude.
  Nové vakcinační „evangelium“-spasení budou pouze očkovaní preparátem, který je testován a vyráběn za použití lidských buňěk abortovaných dětí.
  Děkuji, nechci.

 8. Libor Rösner | 23.9.2021 z 10:00 |

  Pojďte ke mně všichni, kdo jste očkovaní, a já vás… už ani občerstvovat vlastně nebudu muset.

 9. Pozorovatel | 23.9.2021 z 10:01 |

  Pozoruji, že dosti lidí se zbláznilo. Pozoruji, že někteří normální lidi vytahují na blázny evangelium. Nemá to cenu. Blázní mnozí ve světě, bláznovství se šíří i v církvi, neboť církev se po 2VK má přizpůsobovat světu. Ale není třeba propadat malomyslnosti, jen je potřeba chránit se před blázny a dbát na to, aby blázni nepodpálili blázinec, v němž jsou i normální lidi. Hlad , zima a smrad to z bláznů vyžene a zklidní se. I z těch církevních. Evangelium tu nepomůže, bláznovi nepomůže ani psycholog, většinou sám blázen, na blázna platí jen tato tvrdá realita, pokud už šílí, tak síť, v nejvyšší nouzi, kdy přímo ohrožuje životy, kvér.

 10. Pozorovatel | 25.9.2021 z 20:28 |

  Podíval jsem se na tu farnost sv. Egidia, asi jsem s diagnózou nebyl sám a tak došlo ke změně: teď tam mají mše pro zaočkovaných, mše pro OTP a mše Základ. Další předpisy jsou na https://rkfubardejov.sk/liturgicky-prehlad/. Lze se tam dočíst i kdo jsou Kňazi pôsobiaci vo farnosti.

 11. A vy si snad myslíte, že se v kostele virus šířit nebude?

 12. PhDr. Radomír Malý | 27.9.2021 z 10:36 |

  V arcidiecézi Toronto v Kanadě teď zavedli povinné očkování pro duchovenstvo i pro zaměstnance, kdo nebude nabodnut, bude vyhozen z práce a kněží suspendováni. Po dlouhá staletí katolická hierarchie byla hradbou zdravého rozumu a přirozeného mravního zákona proti šílenství a nemravnosti. V současné době poprvé v dějinách (to říkám jako historik profesí, který ví, o čem mluví) spolupracuje s establishmentem na šíření šílenství a nemravnosti, ba někdy dokonce jde ještě dál než vlády. Modleme se a klaďme odpor všude, kde můžeme.

 13. Lucie Cekotová | 28.9.2021 z 7:53 |

  Jak může někdo někoho suspendovat z jiných důvodů než kanonických? V Církvi už dávno nevládne právo – což je dost smutné zjištění.

 14. Anthrazit | 1.10.2021 z 19:23 |

  Jakou platnost má taková suspense?

 15. Ondrej Kartak | 3.10.2021 z 17:55 |

  Dnes jsem slyšel o jednom knezi, který k nám z Rise přišel za trest, protože je homofob. Takovéto „tresty“ jsou vyznamenáním dotyčného.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*