Papež přímo jmenoval liberální účastníky synody: Kasper, Danneels, Schönborn, Cupich, Wuerl a Maradiaga

V polovině září zveřejnil Vatikán úplný seznam účastníků letošní biskupské synody.

Kromě účastníků synody, kteří si vesměs podrželi své funkce z loňského mimořádného zasedání, delegátů jmenovaných biskupskými konferencemi a Unií generálních představených, jež papež potvrdil jako účastníky synody již před několika měsíci, a účastníků ex offo (hlavy východních katolických církví a prefekti nebo předsedové kuriálních dikasterií) obsahuje konečný seznam jména prelátů, které papež, jak je jeho právem, jmenoval na synodu přímo. Účastníky synody ex offo nejsou členové devítičlenné rady kardinálů, z nichž dva na ni nebyli ani zvoleni, ani jmenováni papežem, a to kardinál O’Malley z Bostonu a kardinál Errazuriz Ossa z Chile.

Mezi těmi, kdo se synody zúčastní pouze proto, že je na ni jmenoval papež, jsou tito liberálové nebo „umírnění“: kardinálové Godfried Danneels, Walter Kasper, Christoph Schönborn OP, Oscar Rodríguez Maradiaga SDB, John Dew (hlasitý zastánce svatého přijímání pro rozvedené a znovusezdané dávno před současným pontifikátem), Donald Wuerl, Dionigi Tettamanzi (emeritní arcibiskup milánský, který vloni podporoval Kasperovy návrhy) a Daniel Sturla SDB, arcibiskup Victor Manuel Fernández, rektor Argentinské papežské katolické univerzity a jeden z papežových nejbližších poradců a autorů jeho projevů, arcibiskup Blase Cupich z Chicaga a Mons. Pio Vito Pinto, děkan Římské roty stojící v čele papežovy komise pro reformu procesu prohlášení neplatnosti manželství.

K nim se přidávají liberální zástupci zvolení na synodu biskupskými konferencemi, které papež František potvrdil již dříve: biskup Johan Bonny z Antverp (Belgie), biskup Jean-Paul Vesco OP z Oranu (Alžírsko), účastníci „stínové synody“: biskup Jean-Marie Lovey ze Sionu (Švýcarsko), arcibiskup Georges Pontier a biskup Jean-Luc Brunin z Francie, všichni tři němečtí delegáti a účastníci „stínové synody“ kardinál Marx, arcibiskup Koch a biskup Bode, kardinál Mario Poli z Buenos Aires (Argentina), arcibiskup Diarmuid Martin z Dublinu (Irsko) a kardinál Vincent Nichols z Westminsteru (Anglie a Wales).

Mezi účastníky rovněž stojí za pozornost P. François-Xavier Dumortier SJ, rektor Papežské gregoriánské univerzity, který byl hostitelem obou „stínových synod“ v květnu a září, a P. Antonio Spadaro SJ, ředitel La Civilta Cattolica a přední proponent nového pastoračního kurzu současného pontifikátu. P. Dumortier je jediným rektorem papežské univerzity mezi delegáty.

Ke konzervativnějším (aspoň pokud jde o Kasperovy návrhy) účastníkům jmenovaným papežem patří kardinálové Carlo Caffarra z Bologni, Timothy Dolan z New York, Gualtiero Bassetti, arcibiskup z Perugie-Città della Pieve, a Elio Sgreccia, emeritní předseda Papežské akademie pro život a jeden z nejprominentnějších příslušníků wojtylovské staré gardy v boji proti „kultuře smrti“. Mezi konzervativce se rovněž řadí kardinálové Philippe Ouédraogo, arcibiskup z Ouagadougou v Burkině Faso, a Alberto Suárez Inda, arcibiskup z Morelie v Mexiku.

Jak se očekávalo, kardinál Burke bude tentokrát mezi synodními otci chybět.

Zdroj: rorate-caeli.blogspot.com

Přidej komentář jako první k "Papež přímo jmenoval liberální účastníky synody: Kasper, Danneels, Schönborn, Cupich, Wuerl a Maradiaga"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*