Dialektická krása synody: někteří biskupové budou zdůrazňovat učení a někteří dialog

Jezuita P. Federico Lombardi, řekl v úterý novinářům, že papež si ráno znovu vzal slovo, aby opět potvrdil, že „katolické učení o manželství nebylo dotčeno ani zpochybněno“.

Papež František řekl biskupům, že jediné „oficiální“ dokumenty pro jejich práci jsou jeho projevy na zahájení a ukončení synody v loňském roce a závěrečná zpráva schválená účastníky synody v říjnu 2014. Zpráva spolu s doplněními provedenými na základě dotazníku tvoří pracovní dokument pro letošní synodu, uvedl P. Lombardi.

Papež rovněž řekl: „Neměli bychom si nechat klást podmínky nebo omezovat horizonty naší práce, jako by jediný problém bylo podávání svatého přijímání znovusezdaným rozvedeným.“ Text papežova vystoupení Vatikán nezveřejnil.

Australský arcibiskup Mark Coleridge z Brisbane napsal na svůj blog, že během hodinové otevřené diskuse v pondělí byli někteří biskupové „na rozpacích z dojmu, který zanechalo ranní vystoupení kardinála (Petera) Erdö, že některé klíčové otázky jsou již rozhodnuty a zdánlivě smeteny ze stolu. Měli pocit, že takový postoj je předčasný“.

Jezuita P. Antonio Spadaro, účastník synody, využil ke zprávě o úterních poznámkách papeže Františka svůj účet na Twitteru. Napsal, že papež požádal synodu „aby nepodléhala ,hermeneutice konspirace’, která je sociologicky slabá a duchovně k ničemu.“ Namísto toho, tweetoval P. Spadaro, papež vyzval k „hlubokému rozlišování“, abychom pochopili „jakou chce Pán svou církev mít“.

Arcibiskup Claudio Maria Celli, předseda Papežské rady pro sociální komunikace, řekl novinářům, že diskuse o „cestě pokání“ nebo jiných formách pomoci rozvedeným katolíkům „je otevřená. Myslím, že vystoupení papeže z dnešního rána… mělo připomenout, že dokumenty, k nimž se máme vztahovat, jsou závěrečná zpráva (synody 2014) a jeho dva projevy – zahajovací a závěrečný – které tuto možnost nechávají otevřenou“.

Zároveň, řekl arcibiskup, „to není jediný bod jednání synody,“ jak uvedl sám papež. „Je to je jeden z bodů.“

„Kdyby včerejší zpráva (kardinála Erdö) všechno ukončila, tak co tu děláme?“ tázal se arcibiskup Celli.

Kanadský arcibiskup Paul-André Durocher z Gatineau, Quebec, člen synody, který se účastnil i mimořádné synody o rodině v loňském roce, řekl, že účastníci vidí rostoucí rozdíl mezi moderními kulturními postoji k manželství a rodině a tím, co učí a navrhuje Církev.

Pastýři Církve mají rozdílné názory na to, jaká by měla být reakce, uvedl. „Jedna odpověď je zdůrazňovat učení ze strachu, že protože se kultura této vizi vzdaluje, naše vlastní chápání se tím rozředí. Druhá obava je, že s touto kulturou ztratíme kontakt, uzavřeme se do sebe a staneme se určitým druhem ghetta nebo sekty, která už nebude mít na kulturu vliv.“

„Všichni biskupové jsou zajedno,“ řekl, „že učení Církve pocházející od Ježíše je darem pro svět – nejen pro pár vyvolených.“

Jak řekl arcibiskup Durocher, je těžký úkol neztratit učení a zároveň se naučit vstupovat do dialogu se světem takovým, jaký je, „způsobem, který bude ke světu promlouvat a probudí jeho představivost a zájem. Proto někteří biskupové budou zdůrazňovat učení a někteří dialog,“ v čemž spočívá důležitost a krása synody.

„Řeč kardinála Erdö byla krásnou a klasickou prezentací učení Církve,“ uvedl. „Jiní biskupové říkají: ,To je důležité. Toho se musíme držet. A teď jak vstoupíme do dialogu s tímto světem.‘“ Vystoupení kardinála Erdö bylo podle něj „důležitým příspěvkem, ale přesto jen jedním příspěvkem“ v hledání cesty, jak přinášet světu dobrou zprávu o rodině.

Na oficiálním brífinku k synově uvedl P. Lombardi a další lidé pověření shrnutím práce synody za každý den desítky dalších témat, jimiž se zabývalo prvních 72 účastníků synody, kteří promluvili: výzvy „kulturní revoluce“ pro rodinu a pro Církev, potřeba opatrnosti při používání jazyka, který se jeví jako okamžitě odsuzující, jak pomoci všem katolíkům a rodinám růst v křesťanském životě, válka, pronásledování křesťanů a migrace, násilí na ženách a dětech, polygamie, role rodiny v nové evangelizaci.

Dalším tématem byla příprava kněží na pastoraci rodin a s rodinami, řekl bazilián P. Thomas Rosica, tiskový mluvčí pro anglický jazyk. Dále uvedl témata jako je úloha širší rodiny, četné výzvy k lepším a delším programům přípravy na manželství a potřeba milovat a respektovat homosexuální katolíky, kteří jsou „našimi dětmi, naší rodinou, nikoli cizími lidmi, ale naším tělem a krví.“

Cindy Woodenová

 

Zdroj: catholicherald.co.uk

 

1 Komentář k "Dialektická krása synody: někteří biskupové budou zdůrazňovat učení a někteří dialog"

  1. Postrádám v těch vyjádřeních ctihodných otců biskupů jediné – jakékoliv zdůraznění, že svět je třeba přizpůsobit Nauce Církve a ne Nauku Církve světu. V podstatě je jedno, co synoda rozhodne. Jak řečeno jinde jinými, papež František už dávno rozhodl prostřednictvím svých MP, když zjednodušil už tak dost jednoduché anulace manželství. Synoda se tak stala pouze divadlem pro oči těch, kdo snad ještě mají tendenci všechny dialektické výžblepty sledovat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*