Jak ovlivní synodu „coming out“ homosexuálního vatikánského hodnostáře?

Mons. Krzystof Charamsa se evidentně domníval, že když se prohlásí za gaye v předvečer synody, věc homosexuálů tím uspíší. Myslím, že se těžce přepočítal.

Vatikán Mons. Charamsu urychleně propustil z jeho funkce v Kongregaci pro nauku víry. To předpokládal a řekl, že pro dobro věci je ochoten to akceptovat. „Jsem připraven nést následky, ale je čas, aby Církev otevřela oči a uvědomila si, že navrhovat věřícím gayům naprostou abstinenci od života v lásce je nelidské.“

Jistě, polský kněz obsadil novinové titulky. Když hodnostář římské kurie hrdě oznámí, že mu homosexuálního milence, získá spoustu publicity. Vzhledem k sympatiím sdělovacích prostředků většina z ní bude příznivá.

Mons. Charamsa však řekl, že svým oznámením chce ovlivnit synodu. Chtěl přesvědčit biskupy, že „Církev musí podporovat“ homosexuální lásku. Je to poučení, které si biskupové z jeho šokujícího sdělení vezmou?

Mons. Charamsa svým skandálním oznámením upozornil katolický svět, že on – hodnostář Kongregace pro nauku víry, která se zabývá otázkami nauky, a učitel teologie na dvou papežských institutech – aktivně odporuje učení Církve. Po léta působil uvnitř Vatikánu nikoli aby učení Církve hájil, ale aby ho změnil. V zásadě to byl dvojitý agent.

Po rezignaci papeže Benedikta XVI. a v prvních měsících současného pontifikátu se v Římě vedlo hodně řečí o údajné „homosexuální lobby“ ve Vatikánu. Diskuse na toto téma postupně ustaly. Nyní začaly znovu. Jak může mít aktivní homosexuál s milencem a odporem proti učení Církve úspěch v římské kurii? Tisková konference Mons. Charamsy této diskusi vlila nový život.

Kdykoli se v následujících třech týdnech bude na synodě mluvit o homosexualitě, biskupové si přirozeně vzpomenou na Charamsův skandál. Znovu budou uvažovat o „homosexuální lobby“ a přemýšlet, jestli tato lobby působí i na samotné synodě. Možná se sami sebe dokonce zeptají, kolik škody už napáchala.

Phil Lawler

 

Zdroj: catholicculture.org

Přidej komentář jako první k "Jak ovlivní synodu „coming out“ homosexuálního vatikánského hodnostáře?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*