Synoda, den sedmý: Závěrečná zpráva, jakou svět neviděl; změny pravidel za pochodu a umlčený kardinál Erdö

Už před synodou existovaly pochybnosti o papežské posynodální exhortaci, ale nikdy nikdo nepochyboval o tom, že nějaká závěrečná zpráva odhlasovaná bude. To se změnilo. Manipulátoři patrně pochybují, že by jim hlasování bylo příznivé, neboť poté co kardinál Tagle na páteční tiskové konferenci poprvé zmínil možnost, že by žádná závěrečná zpráva být nemusela, začalo se o tom mluvit všude.

Nadto je naprostý zmatek v pravidlech práce. I když zprávy ke druhé a třetí části Instrumenta laboris by měl přednést kardinál Erdö, který je oficiálně generálním relátorem, prostě už nedostal slovo. Vůbec! Nyní se začíná diskutovat o třetí a nejkontroverznější části Instrumenta (s pasážemi o „znovusezdaných“ rozvedených a homosexuálech), a to bez jasného pracovního řádu.

Podrobnosti uvádí italský novinář Sandro Magister na svém blogu:

To však není všechno [tj. zpráva o tom, že závěrečná zpráva nebude]. P. Lombardi 10. října sdělili novinku o další změně, k níž došlo během probíhajících prací.

Podle harmonogramu synody se měly diskuse v plénu i v malých skupinách držet pořadí všech tří částí základního dokumentu, tj. Instrumenta laboris, přičemž každá z nich měla být uvedena „prezentací generálního relátora“ kardinála Petera Erdö.

Stalo se však to, že kardinál Erdö – autor pozoruhodné úvodní všeobecné zprávy, která mezi inovátory zasela paniku – už se nedostal k mikrofonu, aby uvedl všechny tři části Instrumenta, a vystoupení v plénu se vydala vlastní cestou. Výsledek je ten, že v sobotu 10. října v jednacím sále již začala debata o třetí, nejatraktivnější části [Instrumenta], kde jsou silná témata rozvodu a homosexuality, zatímco v diskusních skupinách by se diskuse až do středy 14. října měla soustředit na druhou část dokumentu.

P. Lombardi pravil 10. října andělským hlasem, že přehled vystoupení věnovaných třetí části Instrumenta předem dostanou novináři o několik dnů později. Aby nebyli zmateni.

Skutečnost, že kardinálu Erdöovi byl odepřen mikrofon, připomíná jednu z nejtragičtějších událostí II. vatikánského koncilu, kdy kardinál Liénart odstřihnul mikrofon kardinálu Ottavianimu, prefektovi Posvátného officia.

 

Zdroj: rorate-caeli.blogspot.com

Přidej komentář jako první k "Synoda, den sedmý: Závěrečná zpráva, jakou svět neviděl; změny pravidel za pochodu a umlčený kardinál Erdö"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*