Synoda, den jedenáctý: Papež se omlouvá za skandály, ještě Vatileaks a nová menšina v Církvi

Konec jednání synody ve středu 14. října: Papež rozmlouvá se svým neoficiálním mluvčím, ředitelem Civiltà Cattolica P. Antoniem Spadarem SJ (Foto: Matteo Matzuzzi)

Papež se omlouvá za skandály. Ale za které?

Při středeční generální audienci na svatopetrském náměstí papež řekl: „Než začnu s katechezí, chtěl bych jménem církve požádat o odpuštění za skandály, k nimž v poslední době došlo v Římě a ve Vatikánu. Prosím o odpuštění.“ Komentátoři se shodují, že není jasné, které skandály měl papež přesně na mysli, neboť jich „v poslední době“ bylo víc. Mohla to být nedávná epizoda Vatileaks, nebo (pravděpodobněji) propuštění svou bosých karmelitánů, z nichž jeden obvinil druhého z homosexuálních skutků, poté co jeden zmlácený prostitut strávil několik měsíců v nemocnici, nebo také úvodní skandál synody, kdy se monsignor z Kongregace pro nauku víry přiznal k homosexualitě. Lze předpokládat, že se neomlouval za P. Rosicu, který před anglicky mluvícími médii téma homosexuality nastoluje při tiskových konferencích při každé příležitosti, ani za opata Jeremiase Schrödera, který na brífinku řekl, že o této věci by měly rozhodovat biskupské konference, a sám dlouhodobě vyzývá k tomu, aby Církev žehnala homosexuálním svazkům, ani za arcibiskupa Forteho, který vloni přidal prohomosexuální pasáže do zprávy z mimořádné synody a je i letos v komisi, jež bude dohlížet na závěrečný dokument – který může a nemusí být zveřejněn.

Vatileaks

Soukromý dopis skupiny kardinálů papeži zřejmě pronikl na veřejnost z překvapivého zdroje. Již 8. října, tedy 4 dny předtím, než dopis vešel ve známost, se totiž informace o něm objevila v dobře informovaném článku novináře Andrey Tornielliho, blízkého papeži Františkovi, paralelně na stránkách Vatican Insider a v deníku La Stampa. Článek nejen několikrát zopakoval, že kardinálů bylo třináct – ani více ani méně – ale také mezi nimi jmenoval kardinála Pella. Říká se v něm, že „třináct synodních otců apelovalo na papeže“, a s překvapivou přesností uvádí témata, která se pak ve zveřejněném dopise skutečně objevila. Tornielliho článek skupinu kardinálů nazývá „lobby“, která chce „vykonávat nátlak“ na synodu vedena „konspiračním myšlením“, když tvrdí, že „synoda je ,zmanipulovaná‘ generálním sekretariátem a v konečné instanci papežem tak, aby se ubírala progresivistickým směrem.“ Článek končí obsáhlými citacemi z odpovědi papeže Františka 6. října v synodní aule, kdy synodní otce vyzval, aby nepodléhali konspiračním teoriím. Zdá se tedy, že dopis nenechali uniknout signatáři, ale spíše nějaký zdroj z blízkého papežova okolí. Novinář Andrea Tornielli je častým hostem v Domě sv. Marty a autor několika rozhovorů s papežem. Otázkou zůstává, co bylo motivem.

Kardinál Dolan: Věrní katolíci jsou „novou menšinou“, která si často i v Církvi připadá „vylučovaná“

Newyorský kardinál Timothy Dolan řekl, že katolíci, kteří se aktivně snaží žít podle své víry, jsou „novou menšinou“ a někdy si připadají „vyloučeni“. Kardinál použil termínu, který často užívají zastánci homosexuálů. „Mohu upozornit, že ve světě, ale i v Církvi, teď existuje nová menšina?“ zeptal se kardinál. „Myslím na ty, kteří se spoléhají na Boží milost a milosrdenství a snaží se o ctnost a věrnost. … Tito obdivuhodní lidé si často připadají jako menšina, určitě v naší kultuře, ale občas i v Církvi.“ Kardinál se dále otázal, odkud mají katolíci, kteří se snaží žít věrně ve shodě s Církví, čerpat útěchu. „Kde se jim má dostat podpory a povzbuzení? Z televize?“

 

Zdroj: catholicherald.co.uk, rorate-caeli.blogspot.com, magister.blogautore.espresso.repubblica.it, lifesitenews.com

Přidej komentář jako první k "Synoda, den jedenáctý: Papež se omlouvá za skandály, ještě Vatileaks a nová menšina v Církvi"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*